Matt Groening kimdir

Ad Soyad: Matt Groening Doğum Tarihi: 15 Şubat 1954 Nereli: Portland, Oregon, Amerika Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Matt Groening kimdir, Amerikalı karikatürist ve çizer. Gerçek adı Matthew Abram Groening‘dir. Televizyon dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul edilen Emmy ödülünü tam 10 kez kazanan Groening, The Simpsons, Futurama ve Life in Hell‘in yaratıcısıdır. The Simpsons tüm dünyada büyük başarı kazanmış, 2007‘de David Silverman‘ın yönetmenliğinde uzun metrajlı animasyon film olarak izleyiciyle buluşmuştur.

15 Şubat 1954‘te Portland, Oregon, Amerika‘da dünyaya geldi. Beş çocuklu bir ailenin ortanca oğluydu. Annesi Margaret Groening öğretmen, babası Homer Groening ise film yapımcısı, reklamcı, yazar ve karikatüristti. Olympia, Washington‘daki The Evergreen State College‘de öğrenim gören Groening, okulun dergisi
The Cooper Point Journal‘a düzenli olarak yazıyor ve karikatür çiziyordu. Kendisi gibi karikatürist olan Lynda Barry‘yle Barry’nin Joseph Heller‘a yazdığı hayran mektubu sayesinde tanışan Groening, 1977 yılında yazarlık yapmak için
Los Angeles‘a taşındı.

Los Angeles’taki hayatı anlattığı, Life in Hell adını verdiği kitapta topladığı karikatürleriyle dikkat çeken Groening, ilk profesyonel işini 1978‘te Wet Magazine isimling’in “Forbidden Words” isimli karikatür serisi 1980‘de oldukça popüler oldu ve Los Angeles Reader dergisi 1982‘de Groening’e Sound Mix isimli bir köşe ayırdı. Ancak müzikle ilgili olarak çizmesi gereken ve bundan pek hoşlanmayan Groening’in kız arkadaşı
Deborah Caplan, kendisini Life in Hell’in romantik versiyonu Love in Hell’i yayımlaması konusunda ikna etti. Groening, 1984 aralığında basıldığında tam 22.000 kopya satarak büyük başarı elde eden çizgi romandan sonra Caplan’la birlikte Los Angeles Reader’dan ayrıldı. İkili Groening’in projelerini hayata geçirmek için Life in Hell Co. isimli bir şirket kurdu. Groening ve Caplan 1986‘da dünya evine girdi.

Life In Hell, Gracie Films’in kurucusu, Hollywood‘un yönetmen ve yazar tayfasından James L. Brooks‘un da ilgisini çekmişti. 1985 yılında bir animasyon projesi için Groening’le bağlantı kuran Brooks, TV kanalı Fox’ta yayınlanan The Tracey Ullman Show‘da yer alması için Life In Hell’in animasyon versiyonunun hazırlanmasını istiyordu. Ancak Groening, yayın haklarını kaybetme korkusu yüzünden Life In Hell yerine yeni bir animasyon serisi için kolları sıvadı ve Simpson ailesinin doğuşu bu şekilde gerçekleşti. Groening’in Simpson ailesini onbeş dakikada yarattığı söylenmekteydi. David Silverman ve Wes Archer‘ın animasyonlarını yaptığı serinin storyboardlarını hazırlayan Groening’in showu ilk kez 19 Nisan 1987‘de Tracey Ullman Show’da gösterildi. Kısa sürede çok büyük popülarite kazanan The Simpsons daha sonra yarım saatlik olarak hazırlanmaya başladı. Groening tüm dünyada bir fenomen olan show’un bu noktaya gelmesi konusunda şaşkındı.

Some Enchanted Evening“, “The Telltale Head“, “Colonel Homer” ve “22 Short Films About Springfield” ha sonra yine büyük başarı kazanacak olan Futurama‘nın senaristliğini yaptı.

Groening, 1999 yılında Homer ve Abe isimlerindeki 2 oğlunun annesi ve 13 yıllık eşi Caplan’dan boşandı.

Bugüne kadar 25 kez Emmy ödülüne aday olan ve 9 tanesini The Simpsons’la, birini de Futurama’yla kazanan Groening, 2002 yılında National Cartoonist Society Reuben Award, 2004‘teyse British Comedy Award ödülünü kazandı.

İlgili Makaleler

Matt Groening hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu