Martin Gore kimdir

Ad Soyad: Martin Gore Doğum Tarihi: 23 Temmuz 1961 Nereli: Basildon, Essex, İngitere Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Martin Gore kimdir, Martin Lee Gore, 1961 İngiltere doğumlu müzisyen, söz yazarı, besteci. Gore, dünyaca ünlü 1980 İngiltere çıkışlı New Wave grubu Depeche Mode’un bir üyesi ve beynidir. Solo albümler çıkartmıştır. Grubun söz yazarıdır, back ve lead vokal yapmakta, gitar ve klavye çalmaktadır.

Martin Gore, 23 Temmuz 1961’de Basildon, Essex, İngitere’de dünyaya geldi. 1977 yılında okuduğu St. Nicholas’s Comprehensive School okulunu bırakarak bir bankada memur olarak çalışmaya başladı. O sıralarda, akşamları, haftasonlarında ve boş zamanlarında “Norman and the Worms” adlı yerel bir grupta çalıyordu.

1980 yılında Gore, şu an Depeche Mode grubunun bir üyesi olan Andy Fletcher’la Van Gogh adlı bir kulüpte tanıştı. Kısa bir süre sonra Vince Clarke’ın grubu “Composition of Sound”da çalmaya başladı. Grup üyeleri, David Bowie’nin “Heroes” adlı şarkısını söylerken rastladıkları, halen Depeche Mode’un vokalisti olan Dave Gahan’ı gruba dahil ettiler. Yeni oluşturulan grubun adı, bir Fransız magazin dergisinde başlık olarak gördükleri “Depeche Mode” oldu.

1981 yılında grubun ilk albümü Speak & Spell çıktı. Vince Clarke bu albümün altında yatan en önemli isimdi. Martin Gore “Big Muff” ve “Tora! Tora!” olmak üzere sadece iki şarkıya katkıda bulunmuştu. Ayrıca albümdeki “Any Second Now” adlı şarkı, Gore’un kendisinin yazmadığı, cover olmayan aynı zamanda da vokalde onun olduğu ilk ve tek şarkı olma özelliğini taşımaktaydı. Bu albüm İngiltere’de hit oldu, özellikle “Just Can’t Get Enough”, bu başarının arkasındaki başlıca şarkıydı. Aynı yıl Vince Clarke, Alison Moyet’le Yazoo adlı bir grup kurmak için gruptan ayrıldığını açıklayınca, Martin Gore Depeche Mode’un söz yazarı ve bestecisi oldu. Zaten 12 yaşından beri şiir ve söz yazmaktaydı.

Speak & Spell’den farklı olarak sözlerini Gore’un yazdığı ikinci albüm “A Broken Frame” (1982), sound ve şarkı sözleri açısından ilkinden oldukça farklıydı. Şarkıların ağırlıklı konusu aşk ve saflıktı ama politikadan dine kadar herşeye dair bir nokta da barındırıyordu. Bu, şarkı sözlerinde ve melodilerinde bir karanlıklaşmaya gidilmesine neden oldu.

1983’te Depeche Mode, grubun tek eğitimli müzisyeni olan Alan Wilder’ı gruba kattı. Wilder, Gore’un şarkı sözlerini şekillendiren ve esas“Depeche Mode soundu”nu veren isim olarak biliyonunu Wilder’a bıraktı.

Martin Gore’un yazdığı şarkı sözlerinin kolayca anlaşılabilen ve hissedilebilen “gerçek dünya” konularını kapsaması, basitliğine rağmen (ya da basitliği sayesinde) çok geniş ve çeşitli bir dinleyici kitlesine seslendi. Ve bu sayede Depeche Mode 25 yıldan fazla süredir sadık bir hayran kitlesine sahip oldu. “Blasphemous Rumors” ve “Master And Servant” gibi şarkılar, Gore’un dinden cinsel imalara kadar geniş bir tabanda kendini cesurca ifade edebildiğini gösteriyordu.

Martin Gore, solo çalışma olarak 1989’da bir cover albümü olan“Counterfeit E.P.” ve 2003’te yine cover albümü olan “Counterfeit²”yi çıkardı. Gore’un cover çalışmalarını ayrı solo albümlerde toplayıp, bestelerini Depeche Mode için saklamak istediği bilinir.

Gore, Depeche Mode’da genellikle her albümde 2 şarkı olmak üzere lead vokal de yapıyordu. “A Broken Frame”, Gore’un lead vokalde olmadığı tek albümdü. Ancak hayranları 2005 yılından itibaren, “Exciter” ve “Playing The Angel” albümlerinden sonra, Gore’a, lead vokali Dave Gahan’a bırakmasını istediklerini ima ettiler. Bu albümler sonrasında aldığı eleştiriler hem olumlu hem olumsuzdu.

Gore’un şimdiye kadarki Depeche Mode albümlerinde lead vokal yaptığı parçalar şunlardı: Any Second Now, Pipeline, It Doesn’t Matter, Somebody, A Question of Lust, Sometimes, It Doesn’t Matter Two, World Full Of Nothing, Black Day, Things You Said, I Want You Now, Route 66, Sweetest Perfection, Blue Dress, Death’s Door, Judas, One Caress, Home, The Bottom Line, Comatose, Breathe, Macro, Damaged People.

Martin Gore, 27 Ağustos 1994’te iç çamaşırı tasarımcısı Suzanne Boisvert’le evlendi. 1991’de Viva Lee Gore, 1995’te Ava Lee Gore adında 2 kızı, 2002’de Calo Leon Gore adında bir oğlu oldu. Ancak Gore ve Boisvert Ocak 2006’da boşandı. “Playing The Angel” albümündeki “Precious” adlı şarkı, bu boşanmanın çocuklar üstünde yarattığı travmayı anlatıyordu.

Gore’un yumuşak ve tiz sesi Dave Gahan’ın kalın ve haşin sesiyle tam bir karşıtlık içersinde olduğundan yıllardır süregelen Depeche Mode kültünün ayrılmaz bir parçası gibi görünüyor. Konserler sırasında da Gore genellikle 2 şarkı söyler ve gitar çalar. Narin alto sesiyle genellikle Depeche Mode’un aşk baladlarında lead vokaldedir. İyi derecede Almanca konuşabilen Martin Gore şu anda Santa Barbara, Kaliforniya’da yaşamaktadır.

İlgili Makaleler

Martin Gore hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu