Alfred Schnittke kimdir

Ad Soyad: Alfred Schnittke Doğum Tarihi: 24 Kasım 1934 Nereli: Engels, Rusya Meslekler: , Ölüm Tarihi: 03 Ağustos 1998

Alfred Schnittke kimdir, Müziğiyle dünya çapında birçok klasik müzik severe ve sanatçıya ilham kaynağı olmuş usta besteci, Alman müzik adamı

Alfred Schnittke 24 Kasım 1934‘te Engels‘te, Sovyet Rusya‘sında doğdu. Babası, Rus kökenli yahudi asıllı bir aileden geliyordu. Annesi ise Rusya’nın Volga bölgesinde yaşayan Alman kökenli bir ailenin kızıydı. Schnittke müzik eğitimine 1946‘da Viyana‘da başladı. Babası burada gazeteci ve çevirmen olarak çalışıyordu. 1948 yılında aile, Moskova‘ya taşındı ve Schnittke piyano eğitimine burada devam etti. Orkestra şefliği diplomasını aldı.

1953-58 yılları arasında Moskova Konservatuarı’nda, Yevgeny Golubev ve Nikolai Rakov gibi ustalarla çalıştı.

Schnittke, yüksek lisansını compozitörlük üzerine tamamladı ve 1961 yılında kompozitörler derneği üyesi likle Sovyet kapitalizmi yanlısı Phillip Herschkowitz tarafından desteklendi.

1962 yılında, Schnittke, Moskova Konservatuarı’na orkestra eğitmeni olarak atandı ve 1972 yılına kadar görevine devam etti. 1972’den sonra film müzikleri yazmaya başladı. Sanatçının kompozitörlüğünü yaptığı 60’tan fazla film vardır.

Schnittke’nin başarısı, eserlerindeki geniş melodi zenginliği ile duyguyu oldukça güçlü ve sarsıcı bir şekilde iletiyor olmasında yatmaktadır. 1977 yılında bestelediği konçertosu Grosso No.1, sanatçıyı üne kavuşturan ilk eseridir. Eseri, tanıtan Schnittke’nin müziğine oldukça hayran Gidon Kremer‘di. Schnittke’nin bir çok eseri, Kremer ve aralarında Yury Bashmet, Natalia Gutman, Gennady Rozhdestvensky ve Mstislav Rostropovich‘in de olduğu birçok önde gelen performans sanatçısına ilham kaynağı oldu.

1988 yılında ilk kez Amerika‘ya Boston Müzik Festivali için gelen Schnittke, Symphony No. 1‘in prömiyerini yaparak, Boston Senfoni Orkestrası ile birliktte çalıştı. 1991 yılında Amerika’ya ikinci kez gelen sanatçı Concerto Grosso No. 5 adlı eserini Centennial Festivali’nde Cleveland Orkestrasıyla birlikte çaldı. Ardından tekrar 1994 yılında Symphony No. 7‘in dünya premiyeri için New York Filarmoni Orkestrası’nı yönetti.

Schnittke, 9 senfoni, 6 konçerto grossi, 4 keman konçertosu, 2 çello konçertosu ve birçok piyano konçertosu besteledi. İlk operası ”Life with an Idiot”un premiyeri 1992 Nisanında Amsterdam‘da yapıldı. Son iki operası ”Gesualdo” ve ”Historia von D. Johann Fausten”, sırasıyla 1995 Mayıs ayında Viyana’da ve 1995 Haziranında Hamburg‘da sahnelendi.

1980’lerde Schnittke’nin müziği, giderek artan dünya çapında bir beğeni kitlesine sahip oldu. Aralarında Avustralya Devlet Özel Ödülü (1991), Japon Kraliyet Özel Ödülü (1992) ve Moskova Onur Ödülü (1998)nün de dahil olduğu bir çok ödül aldı. Müziği, retrospektif ve genel bir çok festivalde şereflendirildi.

1985 yılında ilk felç krizleri gelmeye başlayan ünlü sanatçı, yine ani bir felç sonrasında 3 Austos 1998‘de Hamburg’da hayata gözlerini kapadı. Hastalığı süresince müzikten kopmayan ve sürekli yeni eserler yaratan sanatçı, birçok klasik müzik sanatçısına ilham kaynağı oldu.

İlgili Makaleler

Alfred Schnittke hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu