Mark Knopfler kimdir

Ad Soyad: Mark Knopfler Doğum Tarihi: 12 Ağustos 1949 Nereli: Glasgow, İskoçya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mark Knopfler kimdir, Mark Freuder Knopfler, 1949 doğumlu İskoçyalı müzisyen. Dire Straits grubunun solo gitaristi ve vokalisti olarak bilinen Knopfler, aynı zamanda bir şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve film müziği bestecisi. 1991 tarihli son Dire Straits albümünün ardından kariyerine solo çalışmalarıyla devam etmeye karar verdi.

Mark Knopfler, 12 agustos 1949’da İskoçya Glasgow’da doğdu. Babası bir Yahudi, annesi ise İngilizdi. Henüz 9 yaşındayken ailece annesinin doğduğu yer olan Newcastle’a taşındılar. Burada Knopfler ve kardeşi David, Gosforth Grammar adlı okula kaydoldu. Bu yaşlardayken dayısının çaldığı mızıka ve piyanodan çok etkilenmişti. 1960lı yıllarda birçok okul grubunda çıraklık dönemini geçirdi. Jimi Hendrix, Scotty Moore, Chet Atkins gibi müzisyenler idolüydü. 16 yaşındayken bir arkadaşıyla yerel bir televizyon kanalına çıkarak mızıka gösterisi sundular.

1967’de müow Technical College’da gazetecilik üzerine eğitim aldı. Senenin sonunda, Yorkshire Evening Post adlı gazetede röportaj yapmak üzere bir işte buldu. Geçen 2 yılın ardından Leeds Üniversitesi’nde İngiliz Dili üzerine eğitimini sürdürmeye karar verdi. Aynı zamanda Loughton Koleji’nde de dersler veriyordu. Bu yıllarda müzisyen, Steve Phillips adlı bir blues şarkıcı/gitaristiyle tanıştı.

Aynı yıl Londra’ya taşınma kararı alan Knopfler, burada Brewer’s Droop adlı bir gruba katıldı. Kısa bir süre sonra da “Summer’s Coming My Way” adlı demolarını çıkardılar. Knopfler’in sonraki grubu the Café Racers, efsanevi Dire Straits’in de temeli oldu. Grup, yeni katılımların ardından Dire Straits ismini aldı.

Grubun en başarılı sayılan albümleri “Brothers in Arms“ın dünya turnesinin ardından Knopfler film müziklerine konsantre oldu. Ayrıca 1987 yılında “The Notting Hillbillies” adlı, daha çok country tarzı müzik yapan grubu kurdu. 1991 yılında Dire Straits’in son stüdyo albümü “On Every Street” piyasaya çıktı, İngiltere’de bir numaraya yükseldi.

Dire Straits’in canlı kayıt albümü “Live at the BBC“, 1995 yılında yayınlandıktan sonra grup sessizce dağıldı. Bu tarihten itibaren Knopfler de solo çalışmalarına ağırlık verdi. 1996’da “Golden Heart“ı, 1997Wag the Dog” filminin müziklerinin bulunduğu albümü, 2000’de “Sailing to Philedelphia“yı, 2002’de de “The Ragpicker’s Dream” albümlerini yaptı. Aynı yıl geçirdiği motorsiklet kazasının ardından bu albümün turnelerini iptal etmek zorunda kaldı. 2004’te “Shangri-La” albümünü, 2005’te bir toplama album olan “The Best of Dire Straits & Mark Knopfler: Private Investigations“ı piyasaya sürdü. Knopfler, country şarkıcısı Emmylou Harris ile “All the Roadrunning” adlı bir duet albümü çıkardı. Ayrıca bu album için de çok başarılı bir dünya turnesi düzenledi. Aynı zamanda Grammy Ödülleri’ne “en iyi folk rock albümü” dalında aday oldu ancak Bob Dylan’ın Modern Times albümü ödülü aldı.

Müzisyenin film müziği albümleri ise şöyle; “Local Hero” (1983), “Cal” (1984), “Comfort and Joy” (1984), “The Princess Bride” (1987), “Last Exit to Brooklyn” (1989), “Screenplaying” (1993), “Metroland” (1998), “Wag the Dog” (1998) ve “A Shot at Glory” (2001). Ayrıca 1990 yılında The Notting Hillbillies grubuyla “Missing…Presumed Having a Good Time” albümünü, 1990’da Chet Atkins’le “Neck and Neck” albümünü çıkarttı.

Knopfler, 1983 yılında Lordes Salamone ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Bu evlilikten 1987 yılında Benji ve Joseph adlı ikiz erkek çocukları dünyaya geldi. Ikili 1993 yıında boşandı ve müzisyen bu boşanmanın hemen ardından aktris Kitty Aldridge ile evlendi. Bu evlilikten de 1998 doğumlu Isabella ve 2003 doğumlu Katya Ruby Rose adlı kızları dünyaya geldi.

1980li yılların en başarılı gitaristlerinden sayılan müzisyenin 70’ten fazla gitarı bulunuyor. Sahnede çay içiyor, ayrıca New Castle Universitesi’nin ona verdiği bir Müzik Doktorası onur ödülü var . Madagaskar’da araştırma yapan bilim adamları Dire Straits dinlerken dinazor fosilleri bulduktan sonra bu dinazor türüne “Masiakasaurus Knopfleri” adını vermişler. Knopfler bir solak. 1.83 metre boyunda. Şu anda ailesiyle İngiltere Chelsea’de yaşıyor.

İlgili Makaleler

Mark Knopfler hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu