Marc Pierini kimdir

Ad Soyad: Marc Pierini Doğum Tarihi: - Nereli: Marsilya, Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Marc Pierini kimdir, Marc Pierini, Fransız diplomat ve büyükelçi. 2006 Aralık ayı başında, Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler Servisi’nde 30 yılını dolduran Pierini, görev süresi sona eren Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer’in yerine, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisiliği‘ne atandı.

Aix-en-Provence Üniversitesi’nde çalışmalarda bulunan ve buradan ekonomi dalında yüksek lisans derecesine sahip olan Marsilya doğumlu Pierini, 1979’da Avrupa Komisyonu Üyesi Claude Cheysson’un danışmanlığını yürütmeye başladı ve bu görevini 1981’e kadar sürdürdü. 19821987 yılları arasında Washington’da İkinci Katip ve Başkatip görevlerini yürüten Pierini, 19891991 yılları arasında da Avrupa Komisyonu Üyesi Abel Matutes’in danışmanlığını yaptı.

1991’de Rabat’ta Delegasyon Başkanlığı yapmaya başlayan Pierini, buradaki görevini 1995’de tamamladıktan sonra, Avrupa-Akdeniz Ortaklığı’nın ilk koordinatorlüğünü üstlendi. 1998’de Şam’da, 2002’den itibaren de Tunus’ta Devlet Başkanlığı nezdinde Delegasyon Başkanı olarak görev yapmaya başladı ve aynı zamanda 2005-2006 yılları arasında Libya Delegasyonu’da ‘Ülkede İkamet Etmeyen Delegasyon Başkanı’ olarak görev aldı. Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler Servisi’nde 30 yılını dolduran deneyimli diplomat, bu yıllar içerisinde uzun zaman Akdeniz ülkeleri ile ilgili görevlerde bulunması nedeniyle, bu konularda uzmanlaştı ve Fransa Dışişleri Bakanlığı nezdinde de saygın bir statüye ulaştı.

Büyükelçi Marc Pierini, dört yıldır Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye temsilciliğini yürüten Büyükelçi Hans Jorg Kretschmer’in görev süresinin dolması üzerine, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciği görevine atandı. 21 Kasım 2006 salı günü, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından imzalanmış Güven Mektubu‘nu sunan Pierini, resmen görevine başlamış oldu. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde gerçekleştirilen törenin ardından Anıtkabir’i ziyaret eden Pierini, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Pierini, yeni görevi ile siyasi ve ekonomik durumun gözlemlenmesi ve temsil işlevinin yerine getirilmesiyle beraber, katılım öncesi mali yardım programının uygulanması, katılım müzakereleri çerçevesindeki siyasi ve hukuki gelişmelerin izlenmesi ve Avrupa Birliği konusunda İletişim ve Enformasyon Programı’nın yürütülmesi görevlerini de üstlenmiş oldu.

Büyükelçi Kretschmer, hükümete ve Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne yönelik sert açıklamaları ile büyük tepki çekmiş, 2005’de düzenlenen Troika Toplantısı öncesinde ise reformların yavaşladığına ilişkin eleştirileriyle de çeşitli sıkıntılara neden olmuştu. Bu nedenle Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda saygın bir yeri olan Pierini’nin Ankara’ya gelmesi, hükümetçe olumlu karşılandı ve bu durumun Fransa ve Türkiye arasında son zamanlarda yaşanan gerginlikleri, olumlu yönde etkileyebileceği yorumu yapıldı. Pierini’nin, AB Komisyonu’nun 2006 yılı ilerleme raporunun açıklanmasından hemen önce Ankara’ya gelmesi ise dikkat çekici bulundu.

Bir diğer yandan Pierini’nin atanmasıyla, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanlığı ‘Direktörlük’ düzeyine yükseltildi ve Türkiye Delegasyonu, Avrupa Komisyonu’nun 142 delegasyonu arasında, bu düzeydeki 17 delegasyonundan biri haline geldi. Marc Pierini, bununla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

Enerjik yapısıyla ve çalışkanlığıyla tanınan Pierini, Türk kültürüne de yabancı değil ve Türk müziğinden de çok hoşlandığı biliniyor.

İlgili Makaleler

Marc Pierini hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu