Lütfi Müfit Özdeş kimdir

Ad Soyad: Lütfi Müfit Özdeş Doğum Tarihi: ?? ?? 1874 Nereli: Kırşehir Meslekler: , Ölüm Tarihi: ?? ?? 1940

Lütfi Müfit Özdeş kimdir, Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün yakın silah arkadaşlarından birisi olan asker ve siyaset adamı. Kurtuluş Savaşı‘nda binbaşı olarak görev yapan Özdeş, Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurulmasının ardından siyasete atılarak milletvekili olarak T.B.M.M.‘de görev almıştır. Yazar Müfit Özdeş‘in dedesidir.

Lütfi Müfit Özdeş, 1874 yılında Kırşehir‘de dünyaya geldi. Harp Akademisi‘ndeyken çöküşe hızla yaklaşan Osmanlı İmparatorluğu‘nun kaderini değiştirmenin yollarını arayan genç subaylar arasında idi. Hürriyetçi görüşleri benimsemiş olan Mustafa Kemal Atatürk ve Ali Fuat Cebesoy gibi subaylarla yakın ilişkiler kurdu. Bu arkadaşları ile birlikte gizli bir gazete çıkarma çabası içine girdi.

Girişimin cezası korktuğundan hafif oldu ve rütbesinin geri alınmasını beklerken, anma emri aldı. Mustafa Kemal ile birlikte Şam‘a gönderildi.

İstanbul‘da başlayan dostluk Şam’da daha koyulaştı. Mustafa Kemal ile hemen her vakit beraber idiler. Çok geçmeden sürgünde tanıştıkları, tıp öğrencisi Mustafa Efendi, düşüncelerine yeni unsurlar ekledi. Aslında o da siyasetle ilgilendiği için İstanbul’dan uzaklaştırılmıştı.

Çok geçmeden bu üç arkadaş düşüncelerini gerçekleştirmek için bir örgüt meydana getirmeye karar verdiler ve Vatan ve Hürriyet Cemiyeti‘ni kurudular. Gizli cemiyetin karargahı tıp öğrencisi Mustafa Efendinin dükkanıydı. Lütfi Müfit, Milli Mücadelenin başından itibaren eski arkadaşı Mustafa Kemal’in yanında yer aldı. Kurtuluş Savaşı‘nın sonuna kadar farklı cephelerde savaştı. Savaşın sonunda Binbaşılıktan emekliye ayrılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne girdi (1923). 1939‘a kadar Milletvekilliği yaptı. Bu süre içinde bir ara Şehremaneti müfettişliği yapan Lütfi Müfit Özdeş, 1940 yılında, İstanbul’da vefat etti.

İlgili Makaleler

Lütfi Müfit Özdeş hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu