Fouad Siniora kimdir

Ad Soyad: Fouad Siniora Doğum Tarihi: 14 Nisan 1943 Nereli: Sidon, Lübnan Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Fouad Siniora kimdir, Fouad Siniora, bankacı ve siyaset adamı. 2005 yılından beri Lübnan‘ın Başbakanlık görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Hariri Ailesi‘nin 4 bankasından oluşan Groupe Mediterranee‘nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü’dür.

Fouad Siniora, 1943‘de Sünni Müslüman bir ailenin çocuğu olarak Lübnan’ın Sidon kentinde dünyaya geldi. Eğitimine aynı kentteki American School for Boys‘da başladı. 1970‘lerde işletme yönetimi mastırı kazandığı ( MBA – Masters of Business Administration ) Beyrut Amerikan Üniversitesi‘ni bitirdi. Mezuniyeti sonraları, Beyrut Amerikan Üniversitesi ve Lübnan Üniversitesi‘nde profesör olarak dersler verdi.

19771982 yılları arasında Beyrut Merkez Bankası‘nın denetleme komitesinde görev yapan Siniora, mesleki kariyerine de bankacılık ve finansla başlamış oldu. Daha sonra 45 yıllık arkadaşı ve Suriye karşıtı tutumunda yanında yer aldığı Lübnan Eski Başbakan’ı Rafik Al-Hariri‘nin ariyerine devam etti. 19922004 yılları arasında Hariri’nin kurduğu beş kabinede de Devlet Bakanı ve Maliye Bakanı olarak hizmet verdi.

Fouad Siniora, Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesinin ardından başbakan oldu ve 19 Temmuz 2005 tarihinde ilk kez içinde Hizbullah mensuplarının da yer aldığı bir hükümet kurdu. Hizbullah’a sunduğu iyi niyetin yanında şu sözleri de Siniora’nın genel tutumu açısından önemlidir:

2003 yılından bu yana Arap yazınına ve şiir yazmaya olan merakıyla da kendinden söz ettiren Siniora, evli, biri erkek ikisi kız olmak üzere üç çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Fouad Siniora hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu