Louis Braille kimdir

Ad Soyad: Louis Braille Doğum Tarihi: 04 Ocak 1809 Nereli: Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: ?? ?? 1852

Louis Braille kimdir, Kendi adıyla anılan ve uzun yıllardır kör ya da görme güçlüğü çeken insanlara okuma yazma öğretmek için dünya çapında en fazla kullanılan alfabe olan Braille’in mucidi olan Fransız mucit. Kendisi de görme engelli olan Braille’in geliştirdiği körler alfabesi, özel karakterler içeren diller dışında (Asya Dilleri) neredeyse bütün dillere uyarlanmıştır.

Louis Braille, 4 Ocak 1809 tarihinde, Coupvray, Fransa’da dünyaya geldi. Babası deriden koşum ve eyer takımları imalatında bulunan bir saraç, annesi ise ev hanımıydı. 3 yaşındayken geçirdiği bir kaza sonucunda sol gözünü kaybeden Braille, sempatetik oftalmiya sebebiyle 6 yaşındayken de sağ gözünü kaybetti ve tamamen kör oldu.

Henüz 10 yaşındayken, Paris’te bulunan Ulusal Körler Enstitüsü’ne bursu olarak girmeye hak kazanarak bu okula en erken yaşta kabul edilen insan oldu. Hayat şartlarının zor olduğu, öğrencilerin ekmek ve su dışında pek fazla yemek bulamadıkları okulda, kısa süre içerisinde org ve çello çalma konusundaki becerileri, gen Braille’in öğretmenlerinin gözünde yükselmesini sağladı ve bu sayede ülkenin dörde org çalma fırsatı yakaladı.

Okuldayken, okulun kurucusu ve ilk müdürü olan Valentin Haüy tarafından icad edilmiş olan kabartmalı harfler yöntemiyle okumayı öğrendi. Fakat bu sistemin de pek çok sorunu vardı; kitaplar çok pahalıydı, kabartma yapmak için kullanılan kurşun nedeniyle kitaplar taşınamayacak kadar ağır oluyordu ve de öğrencilerin yazı yazmasına imkan vermiyordu. Pek çok hikayenin bir araya getirilmesinden oluşan ve okul kitaplığınn tamamını oluşturan üç adet kitabı da kısa sürede okuyan Braille, kendisi için yeni bir yöntem aramaya başladı.

1821 yılında, eski Fransız Ordu Yüzbaşı’sı Charles Barbier tarafından, karanlıkta, ışık olmadan askeri şifrelerin çözülebilmesi için bir yazım sistemi geliştirilmişti. 12 farklı noktadan oluşan harflerle yazılan bu yazı etkili değildi ve öğrenilmesi çok zordu; zaten ordu tarafından da reddedilmişti. Braille bu sistemi değiştirdi; sadece 6 farklı nokta, harfler için yeterliydi. Babasının kendisine hediye ettiiği kabartmalı bir ahşap zardan esinenerek, henüz 15 yaşındayken bu yeni alfabeyi tasarlayan Braille, kısa süre içerisinde dünya çapındaki bütün görme özürlü insanların umudu oldu ve bu sistemi ilerleyen yıllarda matematik ve müziğe de uyarladı.

İlk görme özürlüler kitabı olan Kelimeler, Müzik ve Basit Şarkılar Metodu, 1829 yılında yayınlandı ve arkadaşı Pirre Foucault ile beaber Braille bu yazım tarzını hızlandırmak için bir makine geliştirdi.

Hayatının geri kalanını öğretmen olarak geçiren Braille, 1852 yılında, Paris’te tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Louis Braille hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu