Vittorio Jano kimdir

Ad Soyad: Vittorio Jano Doğum Tarihi: - Nereli: San Giorgio, İtalya Meslekler: , Ölüm Tarihi: ?? ?? 1965

Vittorio Jano kimdir, Macar asıllı İtalyan otomobil tasarımcısı. 1920’li yıllardan 1960’lı yıllara kadar otomobil piyasasının en büyük isimlerinden birisi olan Jano, Alfa Romeo, Lancia ve Ferrari firmaları ile beraber çalışmış, otomobilleri Grand Prix yarışlarında pek çok birincilik kazanmıştır.

Vittorio Jano, 22 Nisan 1891 tarihinde, Macar asıllı İtalyan bir ailenin ferdi olaran San Giorgio, İtalya’da dünyaya geldi. Instituto Professionale Operaio’da eğitimini tamamlamasının ardından, henüz 18 yaşındayken motor firmaları için teknik ressam olarak çalışmaya başladı.

1911 yılında, Fiat firmasına giren ve Carlo Cavalli adındaki dahi bir tasarımcının yanında çalışmaya başlayan Jano, 1921 yılında, döneminin otomobil endüstrisinin tartışmasız lider firması konumunda bulunan Fiat’da tasarım ekibinin başı olarak görev yapmaktaydı.

1923 yılında, Alfa Romeo fno, bu firmada, artık klasik araçların en değerlilerinden birisi olarak kabul gören Alfa Romeo P2’nin tasarımını gerçekleştirdi. Alfa Romeo P2, yarıştığı ilk büyük yarış olan French Grand Prix’i kazanarak tasarımcının ününü büyük ölçüde arttırdı. P2 modelinin bu başarıdan bir yıl sonra katıldığı aynı yarışta yaptığı büyük kaza sonucunda sürücü koltuğunda oturan Antonio Ascari’nin vefat etmesi ile güvenilirliği sarsılsa da, Enzo Ferrari’nin sürücü koltuğuna geçip yarışlara devam etmesi sonucunda P2, 1930’lu yılların yarış arabası sembollerinden birisi olarak kalmaya devam ett.

1929 yılından itibaren spor araba yapımcılığına yönelen Jano, Alfa Romeo firması için 1750 Sport ve P3 modellerini tasarladı. P3 modeli ile German Grand Prix 1935’e katılan İtalyan pilot Tazio Nuvalari’nin bu yarışta birinci olması, usta tasarımcıyı büyük bir sevince boğdu.

Alfa Romeo firması ile yaptığı son araç olan Alfetta (Alfa Romeo 158/159), katıldığı 54 Grand Prix yarışından 47’sini birincilikte tamamlayarak tarihin en başarılı yarış otomobillerinden birisi oldu. Bu aracın tasarımının tamamlanmasının ardından, 1945 yılında, gene bir İtalyan firması olan Lancia’ya katılan Jano, Lancia için D50 modelini tasarladı.

1955 yılında, Lancia firmasından ayrılıp Ferrari’ye geçen Jano, Enzo Ferrari’nin oğlu Dino Ferrari ile beraber V6 ve V8 serisi motorları tasarlayarak bu firmanın tarihindeki en başarılı işlerden birisine imza attı.

1965 yılında oğlunun vefat etmesi üzerine büyük bir bunalıma giren Vittorio Jano, aynı yıl intihar ederek hayatını sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Vittorio Jano hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu