Lorenzo di Credi kimdir

Ad Soyad: Lorenzo di Credi Doğum Tarihi: 1459 Nereli: İtalya Meslekler: Ölüm Tarihi: 12 Ocak 1537

Lorenzo di Credi kimdir, Rönesans dönemi İtalyan ressamdır.

Lorenzo di Credi, 1459 yılında Floransa, İtalya‘da Andrea di Oderigo Barducci’nin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Lorenzo d’Oderigo’dur.

Aslen bir kuyumcu ustası olan Andrea del Verrocchio, 1465 yılında Floransa’da açtığı ve 1469-1476 yılları arasında Leonardo da Vinci‘nin de çıraklık yaptığı atölyesinde Lorenzo di Credi, 1480 yılında resim eğitimi almaya başladı

Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Francesco di Simone, Francesco Botticini ve Biagio d’Antonio gibi isimler de başta resim olmak üzere burada eğitim aldı. 1481 yılında Lorenzo di Credi, bu atölyenin başına geçti.

1485 yılustası Andrea del Verrocchio‘nun başlamış olduğu büyük mihrap arkalığını o Venedik‘e gittiği için Lorenzo di Credi tamamladı. 1500 yılından sonra yaptığı tablolarında, renkler donuklaştı. Çağında sık sık bir uzman olarak sanat anlaşmazlıklarını çözmesi için başvurulan Lorenzo di Credi, özellikle dinsel tablolarıyla ünlüdür. 1520’lere kadar ressam olarak aktif kaldı.

Lorenzo di Credi, ışık-gölge aydınlatması, doğa ve görünümlere düşkünlük gibi özelliklerinde Leonardo da Vinci‘den esinlendi.

Lorenzo di Credi, 12 Ocak 1537 tarihinde Floransa, İtalya‘da 78 yaşında ölmüştür.

İlgili Makaleler

Lorenzo di Credi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu