Liz Phair kimdir

Ad Soyad: Liz Phair Doğum Tarihi: 17 Nisan 1967 Nereli: Connecticut, A.B.D. Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Liz Phair kimdir, Liz Phair, 1967 doğumlu Amerika’lı şarkıcı, gitarist ve söz yazarı. Modern rock müzikte yarattığı farklı bakış açısıyla, ilk çıkışında büyük ilgi uyandıran Phair, aynı zamanda birçok ünlü filme de müzikleriyle imza attı.

Elizabeth Clark Phair, 17 Nisan 1967’de New Haven, Connecticut’da dünyaya geldi. John ve Nancy Phair tarafından evlat edinilen Liz, Winnetka, Chicago’da büyüdü. 1985 yılında New Trier Lisesi’nden mezun oldu ve sonrasında Ohio’da bulunan Oberlin Koleji’nde, sanat tarihi eğitimi aldı. Bu dönemde tanıştığı gitarist Chris Brokaw sayesinde müzik endüstrisine ilk adımlarını attı.

Sonradan Come adlı gruba katılan Brokaw’la birlikte San Francisco’ya taşınan Phair, yazdığı şarkıları ve besteleri, Girlysound adı altında kaydetmeye başladı. Bir süre sonra Chicago’ya döndü ve bir yandan evde demo kasetler hazırlarken bir yandan da kendi çizdiği resimleri caddelerde sattı. Phair bu sırada Urge Overkill ve Material Issue gibi gruplarla, davulcu Brad Wood, plak şirketi sahibi John Henderson gibi Chicago’da alternatif müzik sahnesinde bulunan isimlerle tanıştı ve o da bu sahnenin bir parçası oldu.

Demo kasetlerini yollamaya devam etti. Brokaw’ın bağlı olduğu şirkete elindeki kasetleri dinletmesiyle, 1992’de Phair, Matador yapım şirketiyle bir anlaşma imzaladı. Üç bin dolar avans alan Phair bir single üzerinde çalışmaya başladı ve sonucunda 18 parçadan oluşan ilk albümü Exile in Guyville’i ortaya çıkardı. 1993’de çıkan albüm, şarkı sözlerindeki dürüst ve açıksözlü duruşuyla büyük beğeni kazandı. Bunun ardından çıkardığı ikinci albümü Whip-Smart, yoğun medya takibine alındı. İlk çıkan şarkı Supernova, modern rock listelerinde ilk 10’a yerleşti. Fakat ilk albümününsatış rakamlarına ulaşamadı. Phair, önceki Girly Sound şarkılarını Juvenilla adlı albümde topladı. Bunun ardından da 1998’de whitechocolatespaceegg adlı üçüncü albümünü çıkardı. Bu albümünde dinleyici, evliliği ve anneliği yaşamış ve daha büyümüş bir Phair ile karşılaştı.

2003 Yılında Capitol Records’a geçen Phair, 4. albümü Liz Phair’ı çıkardı. Kendinden beklenin aksine daha çok pop tarzında ortaya çıkan albüm bir kısım dinleyiciyi hayal kırıklığına uğrattı. Aralarında Stealing Beauty, Chasing Amy, The Horse Whisperer, Raising Helen ve High Fidelity’nin de olduğu birçok ünlü filmde parçalarıyla yer aldı. Bunun yanısıra televizyon şovlarına çıkan ve filmlerde kendini oynadığı küçük rollerin yanısıra, önemli olarak 2002’de Cherish ve 2004’te Seeing Other People adlı filmlerde oynadı.

Son olarak 4 Ekim 2005’de Somebody’s Miracle albümünü çıaptı. Karışık eleştirilerle beraber albüm satışları beklendiği kadar yüksek olmadı.

Liz Phair, 1995’de film editörü Jim Staskauskas ile evlendi ve 21 Aralık 1996’da çiftin James Nicholas adında bir oğlu oldu. Daha sonra boşan Phair, gitaristi Dino Meneghin ile görüşmeye başladı.

İlgili Makaleler

Liz Phair hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu