Lale Oraloğlu kimdir

Ad Soyad: Lale Oraloğlu Doğum Tarihi: 28 Eylül 1924 Nereli: İzmir Meslekler: Ölüm Tarihi: 15 Ocak 2007

Lale Oraloğlu, 28 Eylül 1924 tarihinde İzmir’de doğdu. Henüz bebekken ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi.

Ortaokulu Nişantaşı Ortaokulunda okuduktan sonra liseyi Dame de Sion, Şişli Terakki, Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi ve Alman Lisesi’nde okuyarak bitirdi. 7 yaşında piyano çalmaya başladı, konservatuvarda piyano ve şan eğitimi aldı.

Lale Oraloğlu, lise yıllarında 400 metrede yüzme şampiyonluğu ve Türkiye gülle atma ikinciliği elde etmiştir. Galatasaray Kız Kürek Takımı kürek kaptanlığı yaptı. 195 Türkiye Kürek Şampiyonu oldu.

Oyuncu Alev Oraloğlu, Lale Oraloğlu’nun kızıdır.

Hukuk fakültesine girdi. Burada bir yıl eğitim aldı, sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi mezunu olan sanatçı dört yabancı dil biliyordu.

Lale Oraloğlu, katıldığı tiyatro kurslarında Muhsin Ertuğrul’un dikkatini çekti ve 1951 yılında açılan Küçük Sahne’de ‘Yarış’ adlı oyunla profesyonel olarak çalışmaya başladı. Aynı yıllarda gazetecilik de yaptı. Galatasaray Spor dergisini yayınladı, İstanbul Ekspres ve Yeni Sabah gazetelerinde de çalıştı. 1957’de Cannes ile Venedik film festivallerine gazeteci kimliğiyle katılmıştı.

50′li yıllarda en verimli dönemini yaşayan sanatçı, sinemadan da geri kalmamış, 1960′a değin 35 filmde rol almıştı. Kamera önünden kamera arkasına geçmeye karar verdi. Hem yönetmen, hem senarist hem de yapımcı olarak girdi sinemaya. Türkiye’nin ilk kadın yönetmenlerinden biriydi de. Kızının adını verdiği ‘Alev Film, 1971-72 yıllarında dört filme, senarist, yönetmen ve yapımcı olarak imza attı.

Lale Oraloğlu, 1960-61 yılında Muhsin Ertuğrul‘un önerisiyle Oraloğlu Tiyatrosu’nu adını verdiği kendi tiyatrosunu kurdu. Bu tiyatroyu 1987’de kapattı. Tiyatrosunu annesi 90 yaşına geldiği ve yanında olması gerektiği için 1987 yılında kapattı.

1995 yılında “İstakozun Çığlığı”adlı bir oyunla sahnelere döner Lâle Oraloğlu. Müjdat Gezen Tiyatrosu ve Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyun, Oraloğlu Tiyatrosu’nun son oyunudur.

Dört filmin yapımcılığını üstlendi; dört filmde de yönetmen koltuğuna oturdu. Yedi filmin senaryosunu yazdı.

Oraloğlu’nun “Kızım” adlı romanı 1976′da Hürriyet yayınları tarafından yayınlandı.

Yeşilçamın Görünmeyen Kadınları isimli belgesele, Türk sineması yaşamı da konu oldu. Türk Filmleri Yarışması’nda Kırık Çanaklardaki oyunuyla aldığı En İyi Kadın Oyuncu ödülü (1961), 2000 yılında Avni Dilligil Tiyatro Jüri Özel Ödülü gibi bazı ödüller kazandı. 1 Aralık 2001′de sanat hayatının 50. yılını, Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen bir geceyle kutladı.

Lâle Oraloğlu kimi zaman aydınlara çağdaş oyunlar sundu kimi zaman da Anadolu insanına hamasi oyunlar götürdü, kent küçük burjuvasına bulvar komedileri sundu. Oyunların bazıları iyi bazıları da kötü oldu. Büyük borçlara girdi, tiyatronun onuru için açlık grevleri yaptı, hapis yattı. Ama tiyatroyu hiç bırakmadı.

Konya’da, Selçuk Üniversitesi’ne açılan konservatuar’da öğretmenlik yaptı.

Lale Oraloğlu 3 kere evlendi. İlk eşi gazeteci Ali Oraloğlu’yla evliliğinden olan kızı Alev Oraloğlu (d. 21 Haziran 1954) oldu.

Lale Oraloğlu 15 Ocak 2007′de beyin kanamasından 83 yaşında ölmüştür.

Tiyatro oyunları :
Uyuyan Prens
Hamlet
Evlilik Dolabı
Bir Parmak Bal
Becerikli Kaynana
Çöl Faresi
Misafir

Denizden Gelen Kadın
Kötü Tohum
Lady Chatterley
Karanlığın İçinden
Yalancı Bili
Rüya Doğru Çıkınca
Koca Bebekler
Gelin
Ağaçlar Ayakta Ölür
Doktor Freud ve Hastası
Kaçak
Hint Domuzları
Keresteci Tevfik Bey
Büyükbaba
Altona Mahpusları
Pollyanna
Gulyabani
Çocuklar ve Büyükler
Kralın Kısrağı
Balayı
Noktacık
Kadınlar I-Ih Derse
Ezilenler
Hatıra Defteri
Vatan Yahut Silistre
Anneme Koca Arıyorum
Kızlar
Yengenin Fili
Kahraman Çocuklar
Kadınlar Koğuşu
Beşik Sözlüsü
Üç Çapkın Arkadaş
Yıl 1921
Casuslarla Savaş
Alman Gelin
Keloğlan’ın Eşşeği
İstakozun Çığlığı

Filmlerinden bazıları :
Yavuz Sultan Selim Ağlıyor (1952)
Yıldırım Beyazıt ve Timurlenk (1952)
Kanlı Para (1953)
Altı Ölü Var/İpsala Cinayeti (1953)
Yanola Nilgün (1954)
İki Ateş Arasında (1954)
Kötü Tohum (1963)
Son (2001)
Sihirli Annem (2003)
Candan öte (2006)

İlgili Makaleler

Lale Oraloğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

  1. 1957 doğumluyum. KÖTÜ TOHUM FİLMİNDEN ÇOK ETKİLENMİŞTİM. KEŞKE YİNE OYNATILSA. KADINLAR I -IH DERSE VE AĞAÇLAR AYAKTA ÖLÜR OYUNLARINI İZLEMİŞTİM. ÇOK DEĞERLİYDİ. MEKANI CENNET OLSUN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu