Christopher Nolan kimdir

Ad Soyad: Christopher Nolan Doğum Tarihi: 30 Temmuz 1970 Nereli: Londra, İngiltere Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Christopher Nolan kimdir, 1970 Londra doğumlu, Memento, Insomnia, Batman Begins, The Dark Knight ve Inception gibi her biri ciddi gişe başarıları yakalamış filmleri portföyünde tutan, İngiliz senarist, prodüktör ve yönetmen.

Reklam yazarı ingiliz baba ve Amerikalı hostes anne’nin çocukları olan Christopher Nolan, 30 Temmuz 1970‘te Londra’da dünyaya geldi. Çocukluk yılları Londra ve Chicago‘da geçti.

Orta öğrenimini Hertfordshire, İngiltere‘de, Haileybury and Imperial Service College‘da tamamladıktan sonra, Lisans eğitimini University College London‘da İngiliz Edebiyatı bölümünde gördü. Üniversite yıllarında okulun film klübünde bir çok kısa film çekme imkânı buldu.

1990‘ların başlarında foto-gazeteci Dan Eldon‘un Afrika yardım projelerinde kameraman olarak çalıştı. Eldon, 1993‘de Somali‘de öldürülene kadar bu serüveni devam etti.

1997‘de, sonradan kendisinden üç de çocuk sahibi olacağı, film prodüktörü Emma Thomas ile evlendi. 1998‘de, rast gele insanları takip eden bir yazarın hikayesini konu aldığı, sadece 6000$’a malettiği, ilk filmi olan Following‘i çekti. Filminin beğenilmesi üzerine, Newmarket Films ile anlaştı ve 2000 senesinde, sonradan kült filmler arasına girecek olan Memento’yu tamamladı. Guy Pearce‘in başrolünü oynadığı film, Altın Küre ve “En İyi Senaryo” dalında Oscar kazandı.

2002 yılına gelindiğinde, aslı bir Norveç filmi olan Insomnia’nın yeni versiyonunu çekti. Başrollerde Al Pacino ve Robin Williams oynuyordu. 2005 de ise çocukluğunun kahramanı olan batman’i farklı bir yapıyla çekiyordu. Başrolünde Christian Bale‘in olduğu Batman Begins, o güne kadar çekilen Batman filmlerinden son derece farklıydı. Nolan’ın dokunuşuyla sadece bir süper kahraman filmi olmaktan çıktığı kesindi.

2006‘da The Prestige, 2008 yılında ise Batman Begins’in devam filmi olan The Dark Knight filmlerini çekti. 2 Oscar kazanan The Dark Knight, inanılmaz bir gişe başarısının da sahibi oldu ve ünlü sinema sitesi IMDB‘de en iyi 250 film arasında uzun süre 1. sırada kaldı.

2010 yılında, başrolünü Leonardo DiCaprio‘nun oynadığı Inception, beyaz perde’ye çıktı. Film ilk haftasında IMDB’deki en iyi 250 film listesinde 3. sıraya yükselmeyi başardı ve 60 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Halen evli ve 3 çocuk babası olan Nolan, Los Angeles, California‘da yaşamaktadır.

İlgili Makaleler

Christopher Nolan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu