Kılıç Ali kimdir

Ad Soyad: Kılıç Ali Doğum Tarihi: ?? ?? 1885 Nereli: Meslekler: , Ölüm Tarihi: 14 Temmuz 1971

Kılıç Ali kimdir, Kılıç Ali olarak bilinen Ali Kılıç’ın gerçek ismi Emrullahzade Asaf’dır. Ailenin kökleri Çerkez ve Buharalıdır. Babası Tevfik Bey Sarayda Muhafız Alayında Albay, annesi çerkez bir hanımdır. 1885 tarihinde ailenin en büyük ve tek oğlu olarak doğar, Naime ve Vesiret adında iki kız kardeşi vardır.

Futbolcu ve teknik direktör Gündüz Kılıç ile köşe yazarı Altemur Kılıç’ın babasıdır.

Askeri okulu bitirdikten sonra Binbaşı rütbesiyle I. Dünya Savaşı’na katıldı. Enver Paşa’ya iltihak için gittiği Sivas’ta, bir tavsiye üzerine Mustafa Kemal’e iltihak etmeyi tercih ediyor. Kurtuluş Savaşı’nda Maraş, Antep çevresinde Kuvayi Milliye Komutanı olarak bölgedeki direnişi yönetti. Bu göreve giderken de Atatürk, Beşiktaş’ta oturduğu mahalleden hareketle, sonradan adı yerine geçecek olan kod adını “Kılıç Ali” yaptı. Karayılan ve Şahin Bey ile birlikte bu bölgede çıkan ayaklanmaları ve Kırşehir İsyanı’nı bastırdı. Cumhuriyetin ilanından sonra da daima Atatürk’ün yanında yer alan Kılıç Ali, 1920-1938 yılları arasında Antep milletvekilli olarak TBMM’de bulundu. Ağrı İsyanı sırasında kurulan İstiklal Mahkemeleri’nde üyelik yaptı. İş Bankası Yönetim Kurulu’nda görev aldı.

Evlilikleri : Toplam 4 evlilik yapmıştır.
1.evliliği : 1916 yılında Balkan Harbi’nden dönmöy’de kurulan çadırlı ordugahın çevresindeki evlerden görüp beğendiği Hümeyra ile evlenir. Bu evlilikten dört çocukları olur. Fahir(d. 1917), Gündüz (d. 1918Beşiktaşlı meşhur futbolcu), Zafer(d. 1919), Altemur (d.1924)
2.evliliği : 1936’da Cumhuriyet tarihinin ilk kadın seramikçisi Füreya Koral ile evlenmiştir. Boşanırlar.

3.evliliği : ?Ardından iki kez daha evlenir. Fakat bu evliliklerden çocuğu olmaz
4.evliliği : ?

14 Temmuz 1971 yılında vefat etmiştir.

Kitapları :
Hatıralarını anlatıyor (1955)
Atatürk’ün Hususiyetleri (1955)
İstiklal Mahkemesi Hatıraları (1955)

İlgili Makaleler

Kılıç Ali hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu