Keira Knightley kimdir

Ad Soyad: Keira Knightley Doğum Tarihi: 26 Mart 1985 Nereli: Teddington, Middlesex, İngiltere Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Keira Knightley kimdir, Keira Knightley, 1985 doğumlu İngiliz dizi ve sinema oyuncusu. Kariyerine çocuk yaşta başlayan Knightley, 2003 yapımı Bend It Like Beckham ve Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl filmleriyle şöhreti yakaladı.

Knightley, 2005‘te, Price and Prejudice filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Akademi Ödülü‘ne aday gösterildi.

Keira Christina Knightley, 26 Mart 1985‘te, İskoç ödüllü oyun yazarı ve eski aktris Sharman Mcdonald ile İngiliz tiyatro ve dizi oyuncusu Will Knigthley‘in Caleb adındaki oğullarının ardından ikinci çocukları olarak Teddington, Middlesex, İngiltere‘de dünyaya geldi.

Knightley, eğitimine Teddington Okulu‘nda başladı ve Esher Koleji‘ne devam etti. Okul yıllarının başlarında okuma ve yazma zorluğu çekmesine rağmen okulunda başarılı oldu ve bu sayede ailesinden oyunculuk kariyeri için bir ajansa kayıt olabilme izni aldı.

Kariyerine yedi yaşında başlayan Kiera, önceleri sayısız amatör yapımda rol aldı. İlk televizyon filmi rolü, 1993 yapımı Royal Celebration‘daydı. 1995‘te dizi film The Bill‘in bölümlerinden birinde oynadı. Büyük ses getiren, 1999 yapımı Star Wars: Episode I, The Phantom Menace‘da, Padmé Amidala‘nın “yem dublörü” olana kadar birçok televizyon filminde rol aldı. Bu film sırasında Padmé rolünde oynayan Natalie Portman‘a olan benzerliğiyle dikkatleri çekti.

1999’da yeniden çevrilmeye başlanan Yıldız Savaşları filminin ilkinde küçük bir rol (Kraliçe Amidalanın yerine geçen nedime) olarak kendini gösterdi. İlk başrolünü 2001’de tv yapımı Princess of Thieves’de, Robin Hood‘un kızı olarak oynadı. Bu süre içinde The Hole ve Doctor Zhivago filmlerinde göründü. Ama parladığı rol, hiç beklenmedik bir filmdi. 2002 yılında Hintli kadın yönetmen Gurinder Chadhanın futbolcu olmak isteyen Hintli bir kızın hikayesini anlattığı küçük bütçeli ‘Bend it Like Beckham’ (Hayatımın Çalımı Beckham) filminde oynayarak birden sadece İngiltere’de değil bütün dünyada adını duyurdu. Öyle ki, ünlü Amerikalı yapımcı Jerry Bruckheimer, ona (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black u rolünü verdi. Johnny Depp ve Orlando Bloom‘la oynadığı bu filmin büyük bir başarı elde etmesiyle dünya çapında meşhur bir yıldız haline geldi. Knightley 2005’te, Pride and Prejudice filmindeki rolüyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

2005 yılında üç filmde birden rol aldı: The Jacket, gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak çekilen ve bir ödül avcısını canlandırdığı Domino, son olarak da bir Jane Austen romanından uyarlanarak çekilen Pride and Prejudice. Bu filmdeki ingiliz kadın rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Akademi Ödülü’ne ve Golden Globe Ödülü’ne aday gösterildi, fakat ikisini de sahip olamadı.

Knightley, en son Vanity Fair dergisinin 2006 Mart ayı kapağı için Scarlett Johansson ve Tom Ford‘la birlikte verdiği çıplak pozlarla dikkatleri üzerine çekti. Dergide yeralan röportajda, çok az dışarı davet edildiğini ve dış görünüşünden memnun olmadığını söyledi.

Birçok dergi tarafından “Dünyanın En Seksi Kadınları” listelerinde üst sıralarda seçilen Knightley, Nisan 2006‘da Chanel parfümünün yeni ünlü yüzü olarak ilan edildi. Keira’nın Mayıs 2006’da, Yahudi Kabala dini üyesi olduğu bildirildi.

2012 yılında başrolünü Jude Law ile paylaştığı İngiliz yapımı Tolstoy‘un aynı adlı romanından uyarlanan “Anna Karenina” filminde oynamıştır.

Keira Knightley, 5 Mayıs 2013 tarihinde Klaxons rock grubunun solisti James Righton ile Fransa’nın Mazan kentinde evlendi.

Filmleri :
1999 – Star Wars Episode I: The Phantom Menace (Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike)
2001 – Princess of Thieves
2001 – The Hole (Delik)
2002 – Doctor Zhivago
2002 – Pure
2002 – Bend It Like Beckham (Hayatımın Çalımı Beckham)
2003 – Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti)
2003 – Love Actually (Aşk Her Yerde)
2004 – King Arthur (Kral Arthur )
2005 – The Jacket (Çıldırış)
2005 – Domino
2005 – Pride and Prejudice (Aşk ve Gurur)
2006 – Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest (Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı)
2007 – Pirates of the Caribbean: At World’s End (Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu)
2007 – Silk
2007 – Atonement (Kefaret)
2008 – The Edge of Love
2008 – The Duchess
2011 – A Dangerous Method (Tehlikeli İlişki)
2012 – Anna Karenina

İlgili Makaleler

Keira Knightley hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu