Mira Sorvino kimdir

Ad Soyad: Mira Sorvino Doğum Tarihi: 28 Eylül 1967 Nereli: Englewood, New Jersey, A.B.D. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Mira Sorvino kimdir, Mira Sorvino, 1967 doğumlu ünlü Amerikalı sinema oyunucusu. Sorvino, Woody Allen‘ın 1995 yapımı Mighty Aphrodite filmindeki rolüyle, en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar Ödülü sahibi.

Mira Katherine Sorvino, 28 Eylül 1967‘de alzheimer hastaları için drama terapistliği yapan Lorraine Davis ve Italyan asıllı Amerikalı tecrübeli sinema oyuncusu Paul Sorvino‘nun kızları olarak Englewood, New Jersey‘de dünyaya geldi. Oyun yazarı olan Michael ve Amanda adında iki kardeşi olan Sorvino, Tenafly, New Jersey’de büyüdü ve gençliğinin büyük bir bölümünü akademik çalışmalara adadı.

Sorvino oyunculuk kariyeri için hazırlanmak istemesine rağmen, babası üç çocuğunun da genç yaşlarda oyuncu olmasını istemedi. Buna rağmen Sorvino yine de çocukluk arkadaşı Hope Davis ile birlikte, oyun yazmaya ve oynamaya devam etti. Lisede ve Harvard Üniversitesi‘nde tiyatro faaliyetlerinde bulunan Mira, Harvard Üniversitesi’nde Magna Cum Laude (akademik derece) doğu asya çalışmaları eğitimi aldı. Tez konusu ise Çindeki anti-Afrikalı düşünce üzerine oldu. Harvard’dayken tiyatro ve müzik konusunda oldukça aktif oldu. Aynı zamanda da Harvard-Radcliffe Veritones adlı müzik grubunun kurucu üyesi oldu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra, üç yılını New York’ta sinema oyuncusu olarak isim yapmak için geçirdi. Yapım asistanı olarak bir film şirketinde çalıştı. 1993 yılında Amongst Friends adlı filmin yapım aşamasında, 3. asistan yönetmen olarak kiralandı fakat cast yönetmeni ve yapımcı asistanlığına terfi etti, ve en sonunda da filmde rol aldı. Bu filmdeki performansıyla ilgili olarak pozitif eleştiriler alan Sorvino’ya oyunculuk kapıları açılmış oldu.

Oyunculuk kariyerindeki sıçramayı ise, cırtlak sesli bir fahişeyi canlandırdığı Woody Allen‘ın 1995 yapımı filmi Mighty Aphrodite‘le yakaladı. Bu film ile en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar Ödülü kazanan Sorvino’nun, ödül aldıktan sonra oynadığı Romy and Michele’s High School Reunion (1997), The Replacement Killers (1998 ), Summer of Sam (1999) ve Val Kilmer ile birlikte oynadığı At First Sight (1999) gibi filmler box-office listelerinde liste başı oldu. Yakın zamanda, düşük bütçeli bağımsız filmlerde de rol alan Sorvino’nun filmlerinden bazıları, 2002 yılında çevirdiği The Grey Zone ve Wise Girls oldu. Bunun yanısıra 2005 yılında oynadığı Human Trafficking adlı televizyon filmiyle, Golden Globe (Altın Küre) adaylığı kazandı.

Bir kaç yıl boyunca ünlü yönetmen Quentin Tarantino ile birliktelik yaşayan Sorvino’nun adı daha sonra da oyuncu Oliver Martinez ile anıldı. Ağustos 2003‘de arkadaşlarının sessiz sinema partisinde aktör Christopher Backus ile tanışan Sorvino, o günle ilgili olarak arkadaşlarına şöyle dedi:

Bu karşılaşmadan bir ay sonra nişanlanan çift 11 Haziran 2004‘te Santa Barbara, Kaliforniya‘da adliye sarayında evlendi ve Capri, İtalya‘da bir tören yaptı. Çiftin Mattea Angel (4 kasım 2004) isminde bir kızları ve Johnny Christopher King (29 mayıs 2006) isminde bir oğulları var.

Mira Sorvino, politik olarak aktif ve Amnesty International Örgütü‘nün bir üyesi. Fransızca’da bilen ve arasıra mandarin çince spikeri olarak çağırılan Sorvino, Çin‘de sekiz ay geçirmişti.

İlgili Makaleler

Mira Sorvino hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu