Jon Bon Jovi kimdir

Ad Soyad: Jon Bon Jovi Doğum Tarihi: 02 Mart 1962 Nereli: New Jersey, A.B.D. Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Jon Bon Jovi kimdir, Kendi adını verdiği Bon Jovi grubuyla 120 milyonun üstünde albüm satışına ulaşmayı başarmış olan Amerikan rock müzisyeni, söz yazarı ve aktör. Altın Küre ve Amerikan Müzik Ödülleri’ni kazanmış olan John Bon Jovi, oyuncu olarak da aralarında Sex and the City, U-571 ve de The Leading Man’in de bulunduğu pek çok sinema filminde rol almıştır.

Jon Bon Jovi, 2 Mart 1962 tarihinde, ikisi de eski Deniz Kuvvetleri Askeri olan Francis Bongiovi ve Carol Sharkey çiftinin çocuğu olarak New Jersey, A.B.D.’de dünyaya geldi. Doğum adı John Francis Bongiovi Jr. olan sanatçı, Jon Bon Jovi adını daha sonra kendisine sahne adı olarak seçti.

Matuchen, New Jersey’de bulunan St Joseph Lisesi’nde üç yıl eğitim aldıktan sonra Parlin, New Jersey’de bulunan Sayreviille Lisesi’nde eğitim hayatını tamamlayan Bon Jovi, lisede hayatının çoğunu okul yerine stüdyolarda geçirdi. 16 yaşına geldiğinde klüb ve barlarda sahne almaya başlamış olan sanatçı bu yıllarda aralarında The Rest, The Lechers ve The Wild Ones’ın da olduğu pek çok grubun kadrosunda yer aldı.

İleriki yıllarda efsane haline gelecek olan Runaway adlı şarkısını kaydetmesinin ardından yayınlayacak bir firma bulmak için uzun zaman boyunca uğraşan Bon Jovi, şansını denediği Atlantic Records, Mercury gibi büyük firmaların hiç birisi tarafından beğenilmeyince şarkıyı yerel bir radyo istasyonu olan The Apple New York’a götürdü. Stüdyo müzisyenleri ile beraber kaydedilen şarkı radyonun toplama albümünde yer alırken, kısa bir süre içerisinde yerel bir hite dönüşmeyi de başardı.

Runaway şarkısı sayesinde 1983 yılında Mercury ile bir albüm antlaşmasına imza atan Jon Bon Jovi, aynı yıl Richie Sambora, David Bryan, Tico Torres ve Alec Such’un da kendisine katılmasıyla Bon Jovi grubunu kurmuş oldu.

Grubun ilk büyük konseri, ünlü hard rock grubu KISS’in alt grubu oldukları 1984 Queens Hall konseriydi. Menejerleri Doc McGhee’nin de yardımıyla ilk albümleri Bon Jovi’yi 1984 yılında yayınlayan grup, albümün 500.000 kopya satması üzerine kısa bir sürede ikinci albümleri olan 7800 Fahrenheit’i hazırladı. 1985 yılında yayınlanan bu albüm dinleyiciler tarafından pek sevilmedi fakat grubun üçüncü albümü Slippery When Wet, kısa sürede bir milyonun üzerinde kopya satarak grubun kariyerindeki en önemli atlama tahtası oldu.

Grubun 4. albümü olan New Jersey, içinde Bad Medicine ve I’ll Be There For You gibi önemli hit şarkılar barındırıyordu. Fakat bu albüm istemeden de olsa grubun çöküşüne neden oldu. Üst üste çıkan albümler ve dünya çapındaki turneler yüzünden grup elemanlarının sinirleri gerilmişti ve de arkadaşlar arasındaki sorunlar büyüyordu. Bu olayların sonucunda Bon Jovi grubu 1988-1992 tarihleri arasında kısa bir dağılma evresi geçirdi.

Grubun sahnelere geri dönüşü ise 1992 tarihli Keep the Faith albümü ile gerçekleşti. Grubun köklerindnüşü temsil eden albümün menejerliğini Bob Rock yapmaktaydı. Bon Jovi’nin 1994 yılında piyasaya çıkarttığı ilk toplama albüm olan Cross Roadise Amerikan Top 10 listesinde kesintisiz altı ay geçirerek rock tarihinin en başarılı albümlerinden birisi olmayı başardı. Grup bu albümde yakaladığı başarıyı günümüze kadar sürdürerek rock sahnesindeki en başarılı isimlerden birisi olmayı başardı.

Grup çalışmalarının yanı sıra solo albümleriyle de dikkat çeken sanatçı,ilk olarak Young Guns II filmine hazırladığı Blaze of Glory adlı soundtrack albümüyle 1990 yılında karşımıza çıktı. Bu albümü takip eden ikinci solo çalışması ise 1997 tarihli Destination Anywhere oldu. Blaze of Glory Altın Küre ödülü kazanırken, Destination Anywhere ise BRIT Ödülü ve MTV Avrulpa Müzik Ödülü kazandı.

Bon Jovi müziğin yanı sıra sinema sektöründe de boy gösterdi. İlk olarak 1990 tarihinde, Young Guns II adlı filmde 1 saniyelik bir rolle başlayan sinema kariyeri, 2000 yılında U-571, 2005 yılında Cry Wolf ve 2006 yılında National Lampoon’s Pucked gibi filmler ve 2001-2002 yılları arasında rol aldığı Ally McBeal ve 2006 yılında kendisini canlandırdığı The West Wing gibi dizilerle devam etti.

Jon Bon Jovi, 29 Nisan 1989 tarihinden bu yanaçocukluk aşkı olan [Dorothea Hurley ile evlidir. Halen aktif müzik hayatına devam eden başarılı müzisyen, aralarında MTV, People ve VH1’in de bulunduğu 30’dan fazla ödül kazanmıştır.

İlgili Makaleler

Jon Bon Jovi hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu