John Kerry kimdir

Ad Soyad: John Kerry Doğum Tarihi: 11 Aralık 1943 Nereli: Aurora, Kolorado, ABD. Meslekler: Ölüm Tarihi: --

John Kerry kimdir, 68. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı

John Forbes Kerry, 11 Aralık 1943 tarihinde ABD.nin Kolorado eyaletinin Aurora şehrinde doğmuştur. Ancak ailesi Kerry’nin doğumundan kısa süre sonra Massachusetts‘e taşındı. Diplomat olan babası Richard yüzünden Kerry, çocukluğunun önemli bir kısmını deniz aşırı ülkelerde geçirdi, bu süre zarfında Berlin ve İsviçre‘de bulundu.

John Kerry; New Hampshire eyaletinin Concord şehrinde bulunan St. Paul Özel Lisesinden mezun oldu. Yale Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine eğitimine devam etti ve 1965 yılında mezun oldu.

Üniversitenin hemen ardından John Kerry Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne katıldı ve Vietnam Savaşı sırasında 1969 yılına kadar hızlı Bot Subayı olarak Vietnam’da Mekong Delta’sında hizmet verdi. Hizmetlerinden dolayı ”Gümüş Yıldız”, ”Bronz Yıldız” ve üç kez ”Mor Kalp” madalyası ile onurlandırıldı. Amerika’ya geri döndüğünde, Savaş Karşıtı Vietnam Gazileri (VVAW) basın sözcüsü oldu. 1978’de Amerikan Vietnam Gazileri’nin kurucularından biri oldu.

1976 yılında Boston College’de hukuk eğitimi alarak mezun oldu. Massachusetts’de 1977-1982 yılları arasında seçimlerde eyaletin baş savcısı olarak seçildi. 1982’den 1984’e kadar vali yardımcısıydı. 1984 yılında da Demokrat Parti’den Massachusetts Senatörü olarak senatoya seçildi. 1990, 1996, ve 2002 yıllarında senatör olarak tekrar seçildi. 2003’teki Irak işgalini önce destekleyen Kerry, daha sona bu işgalin güçlü karşıtlarından biri haline geldi.

Senatörlüğü süresince, birçok skandalın üzerine giden Kerry,1990 ve 1996’da ünlü Cumhuriyetçi Vali William Weld’i yenilgiye uğratarak yeniden seçildi. 2002’de dördüncü kez Senato’ya giren Kerry, eğitim, çocuk sorunları, ekonominin güçlendirilmesi, yüksek teknolojiye dayalı yeni ekonomik gelişme, çevrenin korunması ve Amerika’nın dünya ölçeğindeki dış ilişkilerinin iyileştirilmesi konularında çalışmalar yaptı.

John Kerry, 2004 seçimlerinde Amerikan Başkanlığı’na aday olacağını açıkladı. 2004 seçimlerini küçük bir farkla George W. Bush‘a kaptırarak kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı görevine talip olan John Kerry yerine, 2008 seçimleri sonrasında Barack Obama, dışişleri bakanlığına ön seçimlerdeki rakibi Hillary Clinton‘ı getirmişti. Obama’nın güvendiği isimlerden biri olan ve ağırbaşlılığı, deneyimi ve ilişki kurmadaki yeteneğiyle bilinen Kerry, Senato’daki kariyeri boyunca Başkan Obama adına, Afganistan, Pakistan ve Mısır başta olmak üzere, sorun çözmek ve taraflar arasındaki ihtilafların giderilmesine yardımcı olmak için dünyanın değişik noktalarına sıkça ziyaretler düzenlemiş ve adeta Obama’nın ”resmi olmayan elçisi” olarak görev yapmıştı.

13 ocak 2013 tarihinde ABD’nin dışişleri bakanı olan John Kerry görevini Hillary Clinton‘dan devraldı.

Evlilikleri :
1.evliliği: 1970 yılında Julia Thorne ile evlendi. 1988 yılında boşandı. Alexandra ve
Vanessa adında iki kız çocuğu vardır.
2.evliliği: 1995 yılında Teresa Heinz ile evlendi.

İlgili Makaleler

John Kerry hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu