Fatima Jinnah kimdir

Ad Soyad: Fatima Jinnah Doğum Tarihi: 30 Temmuz 1893 Nereli: Karachi Meslekler: Ölüm Tarihi: 08 Temmuz 1967

Fatima Jinnah kimdir, Pakistan’ın kurucusu Muhammad Ali Jinnah’ın kızkardeşi ve politik yandaşı olan Pakistan’lı kadın politikacı. Ülkesinin İngiliz kontrolündeki Hindistan hakimiyetinden kurtulmasında önemli bir rol üstlenmiş olan Jinnah, günümüzde Pakistan’da Khatün-e Pakistan (Pakistan’ın Leydisi) ve Mader-e Millat (Ülkenin Annesi) ünvanlarıyla anılmaktadır.

Fatima Jinnah, 30 Temmuz 1893 tarihinde, Karachi’de dünyaya geldi. Poonja ve Mithibai Jinnahbhai çiftinin yedi çocuğundan birisi olan Jinnah, babasının 1901 yılındaki ölümünün ardından abisinin koruyuculuğunda büyüdü. Calcuta Üniversitesi’nden 1919 yılında mezun olmasının ardından DR. R. Ahmed Diş Hekimliği Koleji’ne kayıt olan Jinnah, bu okulu 1923 yılında başarıyla bitirdi ve de Bombay kentinde kendisine bir klinik açtı.

1918 yılında abisinin Rattanbai Petit ile evlenmesi nedeniyle onun korumasından ayrılan Jinnah, Petit’in 1929 yılındaki vefatının ardından tekrar abisinin yanına taşınarak onun siyasi ve gündelik hayattaki işlerine yardımcı olmaya çalıştı.

1947 yılında gerçekleşen Hindistan ve Pakistan’ın ayrılması sırasında aktif siyasi rol oynayan Jainnah, daha sonra Bütün Pakistanlı Kadınlar Örgütü (APWA) adını alacak olan Kadın Refahı Hareketi’ni kurdu. Bu olaydan sonra bir süre aktif siyasi yaşamını donduran Jinnah, 60’lı yılların ortalarında, yaklaşan seçimler için tekrar siyasi kampanyalara başladı. COPP partisinden adaylığını koyan Jinnah, siyasi rakibi Ayub Kahn’ı bir diktatör olarak tanımladı ve de ülkenin kaderini yönetmekte bir kadının da en az bir erkek kadar iyi olabileceğini savundu.

Seçim öncesi Özgürlük Treni adını verdiği treni ile ülkeyi bir uçtan bir uca dolaşan Jinnah, Dhaka’ya ulaştığında sayıları bir milyona yaklaşan büyük bir seçmen kitlesi tarafından karşılandı. Bu büyük sevgi gösterisinin ardından halen günümüzde anıldığı lakap olan Mader-e Millat (Ülkenin Annesi)’ni kazanan başarılı siyasetçi, 1965 yılında yapılan seçimlere rakibine oranla avantajlı olarak girdi.

Fatima Jinnah, Pakistan’ın kurucusunun kızkardeşi olması ve halk tarafından sevilen bir figür olması nedeniyle avantajlıydı ve seçimi kazanması bekleniyordu. Fakat oy sayımı tamamlandığında sandıklardan lider olarak ayrılan isim general Ayub Khan oldu. Jinnah’ın bir kadın olduğu için seçimde dezavantajlı olduğu ve de bazı yerel liderlerin onun Şii olması nedeniyle oylarını Khan’dan yana kullandıkları söylendi; ve hatta seçime hile karıştırıldığı bile idda edildi. Fakat bu itirazlar kabul görmedi ve Jinnah seçimi resmen kaybetmiş oldu.

Fatima Jinnah, 8 Temmuz 1967 tarihinde, Karachi’de hayatını kaybetti. Adli tıp raporlarına ölüm nedeni kalp yetmezliği olarak geçtiyse de, Jinnah’ı daha önce Liaquat Ali Khan’a suikast düzenleyen terörin dinmedi.

Fatima Jinnah’ın tamamlayamadığı biyografisi Kardeşim, 1987 yılında, Quiad-i-Azam Akademisi tarafından yayınlandı.

İlgili Makaleler

Fatima Jinnah hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu