James Last kimdir

Ad Soyad: James Last Doğum Tarihi: 17 Nisan 1929 Nereli: Almanya Meslekler: , Ölüm Tarihi: 09 Haziran 2015

James Last kimdir, Alman besteci ve orkestra şefi.

James Last, 17 Nisan 1929 tarihinde Bremen, Almanya‘da doğmuştur. Asıl ismi Hans Last’dır. Piyano çalmayı henüz çocuk iken öğrenmiş ve gençliğinde bas gitara geçmiştir. 14 yaşında Alman Wehrmacht Bückeburg Askeri Müzik Okulu’na girdi. Nazilerin düşmesinden sonra 1946’da Hans-Gunther Österreich’in Bremen Radyosu Dans Orkestrası’na katıldı.

1948’de Last-Becker grubunun başına geçti. 7 yıl performansı boyunca, Alman caz oylamaları ile 3 yıl ardarda 1950, 1951, 1952 yıllarında en iyi basçı seçildi. Grup dağıldıktan sonra Polydor Plak şirketi ve bazı Avrupa radyo istasyonları için arajörlük yaptı.

Sonraki 10 yıl, Helmut Zacharias, Freddy Quinn, Lolita, Alfred Haubi sanatçılara hit parçalarında yardımcı oldu.

Kişisel zamanını Florida ve Almanya arasında geçiren Last, başarısında eşi ve oğlunun yardımlarına büyük yer vermektedir.

Müzisyen Gheorghe Zamfir‘in çaldığı yönetmenliğini Quentin Tarantino‘nun yaptığı “kill-bill” filminin müziğini de James Last yapmıştır. Pan flütle çalınan bu Lonely Shepherd/Yalnız Çoban adlı bestesi Türkiye’de bir dönem radyo ve televizyonda en sık çalınan parçalar arasındaydı.

Müzik kariyerine 1960’larda başlayan James Last, yaylı sazlar ve korosu da bulunan orkestrasıyla bir çok hit albüme ve genelde enstrümental parçalar çalan orkestrasıyla bir dönemin en çok dinlenen parçalarına imzasını attı. Sadece İngiltere’de listebaşı olan albümlerinin sayısı 75’i buluyor.

1955 yılında ilk eşi, Waltraud ile evlendi. Ronald ve Caterina adlarında iki çocuğu oldu. Eşi Waltraud 1997 yılında öldü. 1999 yılında ikinci eşi Christine Grundner ile evlendi.

James Last, 9 Haziran 2015 tarihinde Palm Beach, Florida, ABD‘de 86 yaşında ölmüştür.

İlgili Makaleler

James Last hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu