Berkant Akgürgen kimdir

Ad Soyad: Berkant Akgürgen Doğum Tarihi: 31 Aralık 1938 Nereli: Hasanoğlan, Elmadağ Ankara Meslekler: , Ölüm Tarihi: 01 Ekim 2012

Berkant Akgürgen kimdir, Müzik dünyasında Berkant olarak bilinen Berkant Akgürgen, 31 Aralık 1938 de Ankara’da Elmadağ ilçesine bağlı bir belde olan Hasanoğlan’da doğmuştur. Babası Hasan Akgürgen’in Köy Enstitüleri’ndeki görevi nedeniyle ilkokulu Hasanoğlan’da, orta okulu Bilecik’ de okur.Ortaokul sıralarında ilk olarak ağız mızıkası çalmaya başlar. Ankara Atatürk Lisesi’nden Denizli Lisesi’ne yatılı geçer. Denizli Lisesi’nde ağız mızıkasına devam ederken piyano dersleri ile piyano çalmaya başlar. Ankara’ya dönüp Kurtuluş Lisesi’nden 1956 da mezun olur. On dört yaşında Dean Martin, Frank Sinatra ve Nat King Cole ağırlıklı şarkılardan oluşan geniş bir repertuara sahipti.

Sahneye ilk kez 1957’de Üstün Poyrazoğlu Orkestrası ile Bahçelievler Akalın Düğün Salonu’nda çıktı. 1960’da Jüpiter Kenteti adında bir orkestra kurarlar ve Ankara’da çeşitli gece klüplerinde sahneye çıkmaya başlarlar. Gitarda Yurdaer Doğulu, kontrbasta Atilla Özdemiroğlu, piyanoda Ertuğrul Çayıroğlu gibi müzisyenlerle çalışıyordu. 1957 sonlarına doğru Ankara Radyosu’nda haftalık programlarda şarkı söyledi.

1960’ta bahriye eri olarak askere gitti. Bandoya seçildi ve İstanbul’da tenor saksafon dersleri almaya başlar ardından üç yıllık askerliği boyunca tenor saksofon çaldı.

1964’te askerlik bitiminde Ankara’ya döner, Yurdaer Doğulu ile yeni bir orkestra kurup çalışmaya başlarlar. İstanbul’da Kulüp Fuaye’den teklif alırlar ve İstanbul’a gelirler. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’nın solistliğine geçer ve Kamuran Akkor ile sahneyi paylaşırlar. .1966 yılında İlk plağı “Cici Pabucum Cici“Yi yaptı. Aynı yıl daha sonraları Sezen Cumhur Önal ile çalışmaya başlar ve “Evvel Zaman İçinde”yi plak yaptı. Ardından “Ah Kızlar“, “Bir İçim Su“, “Doğum Günün Kutlu Olsun“, “Sana Gönül Verdim” adlı şarkıları ile hit oldu.

1966 yılında kulüp çalışmalarını bırakır ve gazino çalışmalarına başlar.

1967’yılının Eylül ayında bir Metin Bükey-Teoman Alpay şarkısı olan “Samanyolu”nu seslendirdi. “Samanyolu” adlı bu şarkının 45’lik plağı bir milyonun üzerinde rekor satış yaparak Berkant‘a platin plak kazandırdı. “Samanyolu” Berkant ile özdeşleşir ve günümüzde bile hala popülerliğini koruyan bir parça olur.

Samanyolu“dan sonra film ve plaklara Türkçe beste çalışmaları yapar. “Nisan Yağmuru”, “Mevsim Bahardı”, “Hayat Sevince Güzel”, “Bülbül Yuvası” gibi çalışmalar yapar. Bu arada film teklifi alır ve Gönül Yazar ile “Trafik Belma” filmini yaparlar.

1975 yılında son plak çalışması olan “Fani Dünya – Izdırap Çocuğu” yayınlanır.1980’li yıllarda gazinoların azalması ve taverna çalışmalarının çoğalması nedeniyle Avrupa turneleri ve otel gece kulüplerinde programlar yapmaya başlar.

Yedi filmde baş rol oynadı. 80 45’lik plak, 1 longplay doldurdu. 1993’te hit şarkılarından oluşan bir kaset ve CD’si yayımlandı.

Pop müziğimizin öncü sanatçılarından biri olan Berkant sahne çalışmalarını uzun süredir Mersin’de sürdüyor.

Berkant, ‘Bayan Bacak’ lakaplı Serpil Örümcer’le 1972’de yaptığı evliliği için “En büyük hatayı Serpil’le evlenmekle yaptım” diye değerlendirdi.Bu evliliği bir yıl sürmüştü.

Bir süre akciğer kanseri tedavisi gören 74 yaşındaki şarkıcı Berkant Akgürgen, 1 Ekim 2012 sabahı İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Evlilikleri :
1.evliliği :1972 yılında “Bayan Bacak” lakaplı Serpil Örümcer’le evlendi.bir yıl sonra 1973 yılında boşandı.Bu evliliğinden Fulya Akgürgen (d.1973) adında bir kızı var.
2.evliliği : 1975 yılında Engin Akgürgen ile evlendi. Bu evliliğinden biri Öykü Akgürgen adında olmak üzere iki oğlu var.

Berkant – Samanyolu
Sen kalbimin mehtabısın güneşisin
Sen ruhumun vazgeçilmez bir eşisin
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

Ruhum senin kalbim senin ömrüm senin
Yıllar geçse ölmeyecek bende sevgin
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

Uzaklara kaçıversek seninle biz

Birgün elbet göze gelir bu sevgimiz
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

İlgili Makaleler

Berkant Akgürgen hakkında ziyaretçi yorumları

2 Yorum

  1. GENÇLİK YILLARIMIZIN STARI HALA HATIRALARIMIZDA YAŞIYOR….

    NUR İÇİNDE YATSIN…

  2. Ahh ahhh … sesi kadife gibiydi …samanyolu şarkısı eşimle benim şarkımızdı… Allah rahmet eylesin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu