En Güncel Biyografi Sitesi, 19 Ocak 2018
Beğen 0

III. Kılıç Arslan kimdir

  • Ad Soyad: III. Kılıç Arslan
  • Nereli:
  • Burcu:


  • Meslekler:
  • Ölüm Tarihi: 1205

III. Kılıç Arslan kimdir, 9. Anadolu Selçuklu sultanıdır. 1204 – 1205 yılları arasında hüküm sürmüştür.

III. Kılıç Arslan, 1196 yılında doğmuştur. Tam adı III. İzzeddin Kılıç Arslan’dır. Babası Rükneddîn Süleyman Şah‘dır.

Babası Rükneddîn Süleyman Şah, yeni bir Gürcistan seferine giderken yolda hastalanarak Konya-Malatya arasında 6 Temmuz 1204 tarihinde öldü. Yerine buluğ çağında olan oğlu III. Kılıç Arslan (d.1196 – ö.1205) 9.ncu Anadolu Selçuklu Sultanı olarak 1204 yılında başa geçti. 8 ay kadar başta kaldıktan sonra amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev‘e 1205 yılında sultanlığı vermek zorunda kaldı.

Babası tarafından tahttan indirilmiş olan amcası I. Gıyaseddin Keyhüsrev, Rükneddîn Süleyman Şah öldüğü sırada istanbul’da bulunuyordu. I. Gıyaseddin Keyhüsrev Rükneddîn Süleyman Şah‘ın ölüm haberini alınca Anadolu’ya geldi; Türkmenlerin desteğiyle başşehir Konya‘yı Ocak 1205 ayında kuşatarak III. Kılıç Arslan’ı tahttan inmeye zorladı; sonunda Konyalılar yeğeni III. Kılıç Arslan’a kötülük yapmaması şartıyla şehri teslim ettiler Mart 1205 ayında bir menşurla Kılıcarslan’ı Tokat‘a tayin etti, fakat III. Kılıç Arslan daha Tokat’a gitmeden kararını değiştirip yakınlarıyla birlikte bir süre Konya yakınlarında bulunan Gevele Kalesi’nde ikamet etmesini emretti. III. Kılıç Arslan orada 1205 yılında öldü.

III. Kılıç Arslan’ın kısa süren hükümdarlığı döneminde Isparta şehri ve çevresi fethedilmiştir. Hatta 1204 yılında İstanbul’un haçlılar tarafından işgal edilmesi ile Laskaris tarafından, İznik’te kurulan yeni Bizans devleti, Selçuklulara bağımlı oldu.

III. Kılıç Arslan kimdir

Etiketler

III. Kılıç Arslan kimdir biyografisi toplam 253 kez okundu. Bugün ise 0 kez okundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz