I. Elizabeth kimdir

Ad Soyad: I. Elizabeth Doğum Tarihi: 07 Eylül 1533 Nereli: Londra, İngiltere Meslekler: Ölüm Tarihi: 24 Mart 1603

I. Elizabeth kimdir, İngiltere Kraliçesi

I. Elizabeth, İngiltere’yi Katolik kilisesinin etkisinden çıkararak Protestan yapan VIII. Henry’nin kızı olarak 7 Eylül 1533 tarihinde Londra’da doğdu. Annesi VIII. Henry’nin 2. eşi olan Kraliçe Anne Boleyn idi. Babası VIII. Henry ilk önce 18yaşındayken, İspanya Kralı Ferdinand’ın dul kızı Aragonlu Catherine’le evlendi. Babası 25 yaşındayken de annesi ile evlendi. Elizabeth henüz 3 yaşındayken annesi başka erkeklerle zina yaptığı gerekçesiyle kafası uçurularak idam edildi. Böylece Elizabeth de gayrimeşru evlat durumuna düşerek tahta çıkması imkansız hale geldi. Kral VIII. Henry on gün sonra Jane Seymour’la evlendi. Jane Seymour, bir yıl sonra Prens Edvard’ı doğururken öldü. Kral VIII. Henry 1543’te ölmeden önce Elizabeth’in prensesliğini tekrar meşru hale getirdi. Edward 9 yaşında, “VI.Edward” olarak tahta çıktı. VI. Edward 16 yaşında çocuksuz olarak ölünce, 1nci Elizabeth’in diğer üvey kardeşi (Kraliçe Catherine’in kızı) 1 nci Mary Kraliçe oldu. İlk kez İngiltere tahtci Mary de çocuksuz öldü ve böylece 1 nci Elizabeth 17 Kasım 1558 tarihinde 25 yaşındayken tahta çıktı ve 45 sene hüküm sürdü.

İngiltere’nin, 17 Kasım 1558 tarihinden ölüm tarihine kadar olan süre içerisindeki kraliçesiydi. Ayrıca İrlanda’nın ve sembolik olarak da Fransa’nın kraliçesi olarak kabul ediliyordu.

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth, köle ticaretine izin veren ilk İngiliz yöneticisidir.

Yaşamı boyunca hiç evlenmediği için Bakire Kraliçe adıyla da anılır. İngiliz kral ve kraliçeleri arasında en önemli rol oynayanlardan birisi olarak düşünülür.

İlgili Makaleler

I. Elizabeth hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu