Jimmy Carter kimdir

Ad Soyad: Jimmy Carter Doğum Tarihi: 01 Ekim 1924 Nereli: Georgia, ABD Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Jimmy Carter kimdir, Amerika Birleşik Devletleri’nin 39. başkanıdır. (1977-1981)

Jimmy Carter (James Earl Carter, Jr.) 1 Ekim 1924 yılında ,Georgia eyaleti’nin Plains isimli küçük bir tarım kasabasında yer fıstığı tarımıyla uğraşan bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Georgia Institute of Technology’de nükleer mühendislik okudu.

Annapolis’teki Birleşik Devletler Deniz Akedemisini bitirdi. Yedi yıl Deniz Kuvvetlerinde nükleerdenizaltı proğramında çalıştı.

Babasının 1953 de ölümünün ardından görevinden ayrılarak Georgia’ya dönen Jimmy Carter, çiftliklerin ve mağazaların yönetimine geçti. 1962 de Georgia eyaleti’nin senatörü seçilip siyasete girene kadar çeşitli derneklere başkanlık yaptı.

Gerald Ford’a karşı Demokrat partiden adaylığını koydu ve seçimi küçük bir farkla kazanarak başkan oldu. Jimmy Carter, 20 Ocak 1977 – 20 Ocak 1981 tarihleri arasında başkan olarak görev yaptı.

Jimmy Carter’ın başkanlığı sırasında ; petrol krizi yaşandı. E yüksek değerlerinden birine ulaştı. Sovyetler Birliği Afganistan’ı işgal etti. İran‘daki Şah Muhammed Rıza Pehlevi yönetimi yıkılarak İslam Cumhuriyeti kuruldu. ABD‘nin Tahran’daki elçiği hükümetten cesaret alan bir grup öğrenci tarafından işgal edildi ve elçilik çalışanları 444 günlük bir süreyle rehin alındı. Bu durum Jimmy Carter‘ın başkanlığının son günlerine kadar sürdü.

Başkanlığından sonraki dönemde Jimmy Carter dünya çapındaki birçok krizde ara buluculuk görevini üstlendi. Bu konudaki katkılarından dolayı 2002 yılında Nobel Barış Ödülü’nü almaya uygun görüldü.

7 Temmuz 1946’da Rosalynn smith ile evlendi. Üç oğlu, bir kızı vardır.

İlgili Makaleler

Jimmy Carter hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu