Hilal Saral kimdir

Ad Soyad: Hilal Saral Doğum Tarihi: 1971 Nereli: Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Hilal Saral kimdir, Hilal Saral, 1971 yılında doğmuştur. Annesi çok iyi bir sinema izleyicisi imiş ve ona hamileyken Türkan Şoray‘ın bir filmini izlemiş ve o karakteri çok beğendiği için de “Hilal” adını koymuş. Lise yıllarında yaz tatilinde 2 ay bir fotoğrafçıda çalışmıştır.

İlk olarak babasının akrabası olan “Altın Portakal Film Festivali’nin fikir babası”, yönetmen Behlül Dal‘ın yanında asistan olarak çalışmaya başladı. Behlül Dal’ın çok uzun yıllar asistanlığını yaptı. Daha sonraları Ertem Göreç, Yılmaz Atadeniz, Oksal Pekmezoğlu gibi yönetmenler ile de çalıştı.

1998 yılında “Aynalı Tahir” dizisiyle yönetmenliğe başladı.

2006 yılında Uğur Arslan‘ın çok sevilen şiirinden yola çıkılarak Osman Yağmurdereli‘in yapımcılığında senaryolaştırıldıktan sonra Hilal Saral yönetmenliğinde çekilen “Karagümrük Yanıyor” adlı dizi filmde oyuncular; Uğur Arslan, Sinem Öztufan, Özlem Yılmaz, Mesut Akusta, KamilSönmez gibi oyuncular olmuştur.

2012 yılında yönettiği “Kuzey Güney” adlı dizide Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy, Öykü Karayel, Bade İşçil, Merve Boluğur, Mustafa Avkıran, Semra Dinçer, Zerrin Tekindor, Hale Soygazi, Kaan Taşaner rol almıştır.

2014 yılında Kıvanç Tatlıtuğ, Farah Zeynep Abdullah, Fahriye Evcen‘in başrollerde oynadığı “Kurt Seyit ve Şura” adlı dizi filmin yönetmenliğini yapmıştır.

Hilal Saral, 2004 yılından beri Murat Ünalan ile evlidir.

Ödülleri :
2009 – 36.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri, En İyi Dizi (Dram) (Aşk-ı Memnu)

Yönetmenlik Yaptığı Filmleri ve Dizileri :
2014 – Kurt Seyit ve Şura (TV Dizisi)
2012 – Kuzey Güney (2. Sezon )(TV Dizisi)
2010 – 2011 – Fatmagül’ün Suçu Ne? (TV Dizisi)
2008 – 2009 – Aşk-ı Memnu (TV Dizisi)
2007 – Elveda Derken (TV Dizisi)
2006 – Karagümrük Yanıyor (TV Dizisi)
2006 – Eksik Etek (TV Dizisi)
2006 – Ah Polis Olsam (TV Dizisi)
2005 – Nasip Kısmet (TV Filmi)
2005 – Kezban Yenge (TV Dizisi)
2005 – Kandil (TV Filmi)
2004 – Yusufçuk (TV Filmi)
2004 – Mezar Arasında (TV Filmi)
2004 – Metro Palas (TV Dizisi)
2004 – Düşman Kızı (TV Filmi)
2004 – Bedel (TV Filmi)
2001 – Kel Alaattin (TV Filmi)
1998 – Aynalı Tahir (TV Dizisi)
1997 – Şengün Konağı (TV Dizisi)

İlgili Makaleler

Hilal Saral hakkında ziyaretçi yorumları

4 Yorum

  1. Kara sevda dizisini çok seviyorum aklınıza ve mantığınıza hayran kaldım kendi kendime sorup ve cevabını bulamadığım soruyu size sormak istiyorum neyi ya neyi neyi düşünerek böyle bi flim çekmeyi düşündünüz. İnşallah benide o flimde oynatma şansını verirsiniz tekrardan mantığınıza ve aklınıza gerçekden ama gerçekden hayran kaldım umarım beni ciddiye alıp kendinizle gurur duyarsınız herşey gönlünüzce olsun teşekkürler.

    1. Bence hilal yönetmenin anesinden kaynaklanıyor anesi sinama ve dizilere filimlere çokdüşkünmüş hilal yönetmenin anesi hilal yönetmene hamileyken türkan şorayın filimini izlemiş anesi sanırım şudilekte bulunmuş işalah benimkızımda böyle bir sinamacı olur bence hilal yöneymenin anesinin dilyey kabul olmuş

  2. Aynalı tahir çok iyiydi. Herkes unuttu 20 senelik dizi ama Arif Kilisli çok iyi bir oyuncu idi. Ekranlarda görmek istiyoruz ama nafile.

  3. tebrik ediyorum Hilal Saral ı …26 yaşındayken Aynalı Tahir gibi bir dizini yönetmenliğini yapmış ve o dönemin en iyi reyting rekorlarını elinde tutan bir dizi haline getirdiği için.Şimdilerdeyse izlediğimiz filmler de o zamanların tadı tuzu yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu