Hasan Cihat Örter kimdir

Ad Soyad: Hasan Cihat Örter Doğum Tarihi: 24 Ekim 1958 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Hasan Cihat Örter kimdir, Besteci, yazar, müzisyen ve aranjör.

24 Ekim 1958 yılında İstanbul‘da doğdu. Çok küçük yaşlarda piyano ve keman ile müziğe başladı. 5 yaşında klasik gitar ile tanıştı. İlk ciddi eğitimini 7 yaşında Prof. Antonio Doumesitch‘den aldı ve bu derslere 5 yıl devam etti. Bu arada Jazz gitar ile de ilgilenmeye başlamıştı. 12 yaşında küçük orkestralarda çalarak profesyonelliğe ilk adımlarını attı.

Üsküdar Musiki Cemiyeti‘nde Emin Ongan‘ın Türk Müziği Derslerine katıldı, makam ve nazariyat dersleri aldı (1970-1972). Şemsi Yastıman ile Türk Halk Müziği araştırmasına yönelik çalışmalar yaptı ve bağlama üzerine sentezler geliştirdi. Lise egitiminden sonra Boston Üniversitesi Berklee Müzik Akademisi‘nden burs kazanarak Amerika‘ya gitti (1976 – 1979). Buradaki kompozisyon ve armoni derslerini tamamladıktan sonra dört yıllık okulu iki yılda üstün derece ile bitirdi ve okulun isteğiyle Prof. Gordon Delemond‘un ögrencisi olarak Belçika Kraliyet Liege Konservatuarı‘nda yüksek kompozisyon dersleri aldı, (1979 -1980) mastır ve doktorasını yaptı (Türk müzigi çok sesli denemeler). Tezleri kitap olarak sunuldu. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarları rektörlüklerince; “Türk müziğine hizmet etmiş öncü büyüklerimiz” ödülüne layık görüldü.

Ülkesine askerliğini yapmak için döndü. Daha sonra burada orkestra ve stüdyo çalışmalarında bulundu (Festival ve Eurovision Orkestraları). Bu arada reklam, belgesel ve tiyatro müzikleri yapmaya başladı. 1989 yılında kurulan Kent Orkestrası‘na kadrolu sanatçı olarak girdi ve 8 yıllık hizmetten sonra kendi isteği ile ayrıldı (1998).

1994 yılında Dr. Ahmet Kurtaran‘in ricası üzerine Modern Folk Üçlüsüne girdi. Gitar çalıp, vokal müziği yaptı ve aynı zamanda grubun aranjörlügünü üstlendi. 1995 yılında da Amerika da Uluslararasi Houston Jazz Festivali‘ne bu grup ile katıldı. Gene bu grup ile Harbiye Açık Hava Konseri başta olmak üzere, (1996) 7 şehirde konserlerde yer aldı. Aynı sene, Uluslararasi Akbank Jazz Festivali‘nde grubuyla çaldı (1995 Ak sanat Kültür Merkezi).

Kıbrıs 1. Girne Altın Zeytin yarışmasında beste ve şarkıcılık dalında 1.liğe layık görüldü. 1993 yılında ilk albümünü çıkardı: Anadolu Ezgileri klasik gitara adaptasyon (Kent Plak – EMI). Dünyanın büyük plak firmalarından olan E.M.I Klasik Kataloğuna girdi ve Altın Plak aldı. 1000’e yakın kompozisyonunu araştırmalar ve denemeler halinde kitap olarak çıkardı (Hayatım, Gitarım ve Müziğim 1995 – Pan Yayıncılık).

Daha sonra tüm dünya kadinlarina ve çalisan kadinlara adadigi 3.Albüm, KADIN’IN SENFONILERI albümünü yapti. (Kent Plak 1995). 1996 yilinda 4.Albüm, MODERN FOLK ÜÇLÜSÜ ISTANBUL SARKILARI albümünü yapti. (Yapi Kredi Kültür Hizmetleri) . 14 sehirde konserleri verildi ve bu albüm için klip çalismasi yapildi (Istanbul Harbiye Açikhava TiyFORMATION (TÜRK MÜZIGI SAZ ESERLERI NEW-AGE ) albümünü yapti. 1997 ‘nin sonunda bu albümün London Southern Cross stüdyolarindan re-mixi çikti . 6.Albüm, ( INSPIRATION RE-MIX ) . Sony Music European Catalogue’a girdi. USA Billboard dergisi Hasan Cihat Örter’ i albümleri 30 ülkede satilan ilk Türk Sanat ç isi ilan etti. Türk Jazz inda birinci siraya koydu (1998). 1999’da7. Albüm , MEKTUP FILMI SAUND TRACK (1998 RAKS). 8.Albüm, RE-FORMATION 2 (ANADOLU ESINTILERI NEW-AGE / Sony Music) al

9.Albüm, ASK VE HÜZÜN (Ezgi Medya-2002). 10. Albüm, GITARIN SESSIZ ÇIGLIGI (Genç Müzik 2003 ), 11. Albüm, FLAMENKO TÜRK (Topkapi Müzik 2004 Çikacak ) Albümlerini yapti. 12.Albüm, IKI DERVISIN ASK YARASI (Seyhan Müzik 2004 Çikacak). 13. Albüm , ISTANBUL DA MODERN OYUN HAVALARI (Seyhan Müzik 2004 Çikacak)

“Bizim Sazimiz – Bizim Cazimiz, Ne Var ? Ne Yok ?” TRT programina orkestrasiyla canli müzik yaparak katildi. Sürgündeki Devlet, Menderes, Kizil Günes, Sultan Galiyev , DÜNDEN BUGÜNE (TGRT), KIBRIS BELGESELI (SHOW TV.), KIBRIS BELGESELI SOUND-TRACK CLIP”, CUMHURIYET BELGESELI, OSMANLI’NIN DOGUSU (TRT 2), FATIH VE FETIH (TRT 1),DOGDUGUM TOPRAKLAR (TRT),SON TANIKLAR (TRT), SUMMER UNIVERSITY 2003- ISTANBUL TANITIM MÜZIKLERI (42 ÜLKE – 72 SEHIR ), gibi 200 e yakin belgesele özgün ve jenerik müzikleri yapti. Cemal Resit Rey Gençlik Festivali , Uluslararasi Gitar Festivali ( C.R.R. Ocak 2001),(2002), (2003),(2004) Istanbul Müzik Senligi , 1995 Akbank Jazz Festivali gibi birçok uluslararasi festivalde çaldi.

TRT 2 ‘de MÜZIK VE BIZ adli programi hazirlayip sundu ( Cumartesi aksamlari 20:20 ). Program 4 yil sürdü. Ayni zamanda STV. De 3 yil canli olarak benzeri daha önce yapilmamis “GECEYI ÖRTEN MÜZIK” programi yapti ve ülkemiz de ve tüm dünyada bu program çok sevildi, takdir gördü. Amcasi Rembetiko uzmani Erol ÖRTER (Buzuki Erol) ile BUZUKI EROL – EROL ÖRTER adi altinda piyasaya sunulan kitabin hazirlanmasina katkida bulundu ve rebet sarkilarlevizyon kanallarinda programlari yayinlanmaktadir ve bu programlar çok ilgi görmektedir. Sanatçi yapmis oldugu sanatsal çalismalarla 1000 e yakin ödül almistir .

IKI SATIRLIK SIIRLER (Birun Yayinevi-2000, ) ESERLERI-SANATÇI (Bemol Müzik 2002), SAZ ESERLERI (Bemol Müzik 2003), MÜZIKLE TEDAVI VE ARASTIRMALAR (Bemol Müzik 2003) Hasan Cihat Örter ‘ in simdiye kadar yazdigi 6 kitabi vardir. Ayrica sanatçinin TCDD. DEVLET DEMIR YOLLARI BESTESI,TRAFIK CANAVARI ILE MÜCADELE DERNEGI BESTESI, POLIS KOLEJI MARSI, ELAZIG 8. KOLORDU MARSI, BESIKTAS SPOR KLUBÜ MARSI, ÜSKÜDAR BESTESI, ÜMRANIYE BESTESI,TC.80 YIL MARSI.gibi mars besteleri de vardir.

SANATÇININ ADI SALACAKTAKI ISKELE ARKASI SOKAK ADI DEGISTIRILEREK, BESTEKAR HASAN CIHAT ÖRTER SOKAGI ISMI VERILMISTIR.(Üsküdar Belediye Meclisinin 4. Seçim Dönemi 5. Seçim Yili 1. Olagan Toplantilarinin 25.06.2003 günü 7. Birlesimince okunarak komisyondan geldigi sekli ile kabulüne oybirligi ile karar verilmistir.)(Istanbul Büyüksehir Belediye Meclisinin, 4. Seçim Dönemi, 5. Toplanti Yili, Temmuz Olagan Toplantilarinin 01 Agustos 2003 tarihli 9. birlesiminde okunarak; Raporun aynen ve Oybirligi ile kabulü kararlastirilmistir. Ali Müfit GÜRTUNA, Büyüksehir Belediye Baskani.)

Sanatçi: A.B.D., Rusya, Hollanda, Belçika, Ingiltere, Fransa, Yugoslavya, Ispanya, Italya,Almanya , Hindistan , Azerbaycan ve Kibris gibi pek çok ülkede konserler ve resitaller vermistir. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN dedigi gibi; Türk müziginin çok sesli müzige uyarlamasindaki çalismalarini güçlendirmek için yurtiçi ve yurtdisi konserlerine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Hasan Cihat Örter hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu