Rüstem Batum kimdir

Ad Soyad: Rüstem Batum Doğum Tarihi: 04 Ağustos 1952 Nereli: İstanbul Meslekler: , , , Ölüm Tarihi: --

Rüstem Batum kimdir, Talk-show Sunucusu, stand-upçı, fotografçı, gazeteci ve yazar

Herkes onu ilk kez 1990‘da, Türkiye’nin ilk özel televizyonu olan Magic Box’taki talk-show’uyla tanıdı.

Rüstem Batum, 4 Ağustos 1952 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Annesi Güngör Mimaroğlu, Babası İlhan Mimaroğlu, New York‘ta yaşamaktalar. Annesi Çekoslovak film sanayinin ham filmlerinin Kuzey Amerika temsilcisidir. Rüstem Batum, 1971 yılında Saint Joseph Lisesi’nden mezun oldu. Romanya‘nın başkenti Bükreş‘te iki yıl siyasal bilgiler eğitimi gördü. Brüksel‘de Sinema Yönetmenliği eğitimi aldı. Belçika‘da bir okul olan Institut des Arts de Diffussion‘da dört yıl okudu ve Sinema-TV yapımcılık ve yönetmenlik bölümünden 1976 yılında mezun oldu.

1976 yılından 1980 yılına kadar 4 yıl reklam. 1980 darbesinden hemen sonra ABD‘ye, Los Angeles’a gitti. California ve Los Angeles’ta iki yıl stüdyo fotoğrafçılığı ile tiyatro kursu gördü.

Rüstem Batum, Los Angeles’a yerleşti. Brüksel ve Los Angeles‘ta gazeteci ve fotoğrafçı olarak çalıştı. U.C.L.A’da profesyonel stüdyo fotoğrafçılığı ve tiyatro eğitimi aldı. ABD’de 5 yıl süreyle hem sahibi Gökşin Sipahioğlu olan SİPA Press için fotoğrafçı olarak çalıştı hem de reklam ve plak kapakları çekti. Fotoğrafları elliyi aşkın ülkede dergi ve gazetelerde yayınlandı. 1986 yılında Türkiye’ye dönüp yapımcı ve yönetmen olarak 100’den fazla reklam filmi çekti. Rüstem Batum, Zoom Yapım’ı kurdu, yapımcı yönetmen olarak 100’ü aşkın reklam filmi çekti. Basın, moda ve reklam fotoğrafçılığıyl yaptı. Türkiye’de reklam filmleri yapımcılığı ve yönetmenliği görevinde bulundu.

Türkiye’ye döndükten sonra “İki Ters bi Düz Laflar” ve “Halamın Stand up’ları” adlı stand-up komedileri yazdı ve oynadı.

Herkes onu ilk kez 1990‘da, Türkiye’nin ilk özel televizyonu olan Magic Box’taki talk-show’uyla tanıdı.

Rüstem Batum’la 360 Derece ve Rüstem Batum Show isimli programı yaptı. 200’e yakın TV programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Tek kişilik gösterilerini tiyatro sahnelerine de taşıdı. Kendi yazdığı “İki Ters Bi Düz Laflar” adlı ilk stand-up komediyle sahneye çıktı ve Avni Dilligil Tiyatro Ödülü’nü kazandı.

Milliyet Gazetesindeki yazılarının derlendiği “Rugan Ayakkabılı Hipopotam” adlı kitabı 1992 yılında yayınlandı.

2004 – 2006 yılları arasında SKY Türk televizyonunda “Rüstem Batum Show”, “Rüstem Batum’la 360 Derece”, “Rüstem Batum’la Söylenmeyenler” isimli haber programı hazırlayıp sundu. Bu programlar “En iyi Talk Show” ve 2004 yılında da Çağdaş Gazeteciler Derneğinin “En İyi TV Programı” ödüllerini kazandı.

Yapımcı-yönetmen olarak dünyanın önemli 8 şehri ile ilgili “Rüstem Batum’un Gözüyle” adlı belgesel serisini yaptı. 2003 yılında yapımcı-yönetmen olarak istanbul, Newyork ve Londra‘da da gösterilen “Hangi Kıbrıs” belgeselini çekti.

Televizyon çalışmaları yüzünden yavaşlattığı fotoğraf çalışmalarına tekrar ağırlık verdi. Türkiye’deki ilk sergisini Ekim 2006‘da 25. TÜYAP Kitap ve Sanat Fuarı’nda açtı.

Rüstem Batum, 1985 yılında Tilbe Saran‘la evlilik yaptı, 1992 yılında boşandı.

Kitapları :
2014 – Tek (Hakan Nordik Mahlası ile yazmıştır)
1992 – Rugan Ayakkabılı Hipopotam

Yönetmenliğini Yaptığı Filmler:
2004 – Hangi Kıbrıs? (Which Cyprus?) (Belgesel)
1987 – Lades Piliç (Yönetmen / Reklam Filmi)
Rüstem Batum Show – Yapımcı / Sunucu
Rüstem Batum’la 360 Derece – Yapımcı / Sunucu
Rüstem Batumla Söylenmeyenler – Yapımcı / Sunucu
Rüstem Batum’un Gözüyle ” Belgeseli – Yapımcı / Yönetmen

Tiyatro:
İki Ters Bi Düz Laflar ( Stand Up / Yazar / Oyuncu )
Halam’ın Stand Up’ları ( Stand Up / Yazar / Oyuncu )

İlgili Makaleler

Rüstem Batum hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu