Hasan Atilla Uğur kimdir

Ad Soyad: Hasan Atilla Uğur Doğum Tarihi: 19 Aralık 1957 Nereli: Ankara Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Hasan Atilla Uğur kimdir, Emekli Albay Hasan Atilla Uğur PKK lideri Abdullah Öcalan‘ın yakalanmasından sonra ilk sorgulamasını yapan kişidir.

Hasan Atilla Uğur, 19 Aralık 1957 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. Ortaokuldan sonra Kuleli Askeri Lisesi’ne 1971 yılında girdi. 1975 yılında mezun olduğunda Kara Harp Okulu’na eğitimine devam ederek 1979 yılında Jandarma Teğmen rütbesiyle mezun oldu. Piyade okulu ve Jandarma okullarını bitirdikten sonra Foça’da komando eğitim aldı.

1981 yılında Jandarma Teğmenadı ve yurdun birçok yerinde görev yaptı. 1999 yılında Kenya‘da yakalanarak Türkiye’ye getirilen Abdullah Öcalan‘ın İmralı Adası’nda ilk sorgulamasını yaptı.

2002-2004 yılları arası Jandarma Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde, 2005-2007 yılları arası Çanakkale Eğitim Alay Komutanlığı görevinde bulundu. 2007 yılında bu görevde Albay rütbesindeyken kendi isteğiyle emekli oldu.

Hasan Atilla Uğur, 1 Temmuz 2008 tarihinde Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınarak tutuklandı. 5 Ağustos 2013 tarihinde açıklanan mahkeme kararlarına göre :

3. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan Hasan Atilla Uğur, İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı ile cezaevinden 10 Mart 2014 tarihinde tahliye edildi.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Güçbirliği‘nden Antalya milletvekili adayı oldu, ancak yeterli oy alamadığı için seçilemedi.

Hasan Atilla Uğur’un Oğuzhan Uğur adında bir oğlu vardır.

Hasan Atilla Uğur, cezaevinde iken, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile tanıştı. Yine cezaevinde iken 2013 yılı Aralık ayında İP saflarına katıldı.

Hasan Atilla Uğur, VATAN Partisi Genel Başkan Yardımcısıdır.

Hasan Atilla Uğur Eylül 2016 ayında yaptığı bir konuşmasında Kasım 2016 ayında ikinci darbe kalkışması için uyarılarda bulundu. 2.ci darbe girişiminin planlandığını ve oyunun bozulmamasıyla çok kanlı olacağını ifade etti.

Kitapları :
2014 – Abdullah Öcalan’ı nasıl sorguladım: işte gerçekler

İlgili Makaleler

Hasan Atilla Uğur hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu