En Güncel Biyografi Sitesi, 21 Ağustos 2018

Hakan Aksay kimdir

  • Ad Soyad: Hakan Aksay
  • Nereli: Adana
  • Burcu:


  • Meslekler:
  • Ölüm Tarihi: --

Hakan Aksay kimdir, Hakan Aksay, 1961 yılında Adana‘da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlayan yüksek öğrenimini Rusya‘ya giderek tamamladı. Moldova’da Kişinev Üniversitesi Hazırlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra Leningrad Üniversitesi‘ne girdi. 1987 yılında Leningrad Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ni “kızıl diploma” ile ve Rusça öğretmenliği sertifikasıyla bitirdi.

Hakan Aksay, 1981 yılında üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) aracılığıyla SSCB’ye gitti. Üniversiteden 1987 yılında mezun olduktan sonra 1,5 yıl Doğu Almanya’daki Merkez Komitesi’nde çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü ve askerlik hizmetini yaptı. Askerlik sonrası Güneş gazetesine girdi.

1989 yılında bu kez gazeteci olarak Moskova‘ya gitti. 20 yıl boyunca pek çok Türk gazete ve televizyonunun Rusya temsilciliğini yaptı, birkaç gazetede köşe yazdı (Güneş, Interstar, Kanal 6, ATV, BRT, NTV, ayrıca Cumhuriyet, Akşam, Referans ve Taraf). Moskova Büyükelçiliği, çeşitli bakanlıklar, işadamı dernekleri ve başka organizasyonlarla birlikte birçok proje gerçekleştirdi. Uzun yıllar Moskova‘da 3 Haziran Nazım Hikmet‘i anma etkinliklerinin organizatörü oldu.

13 yıl boyunca Perspektif yayımladı. On yıldır Rusya Online adlı Türkçe, Turtsia.RU adlı Rusça internet siteleri var.

2004 yılında Rus-Türk Araştırmalar Merkezi’nin (RUTAM) kurucularından biri ve başkanı oldu. RUTAM yöneticisi olarak Kasım 2007‘de dönemin Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından “Rus-Türk ilişkilerine katkısı ve Rus dilinin yaygınlaştırılmasındaki emeği dolayısıyla” Puşkin Madalyası ile ödüllendirildi.

2010 yılında Birgün Gazetesinde yazmaya başladı. 2011 yılının Temmuz ayında Birgün Gazetesinden ayrıldı. T24 internet gazetesinde yazmaya başladı.

Hakan Aksay kimdir

Etiketler

Hakan Aksay kimdir biyografisi toplam 796 kez okundu. Bugün ise 0 kez okundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.