Duygu Asena kimdir

Ad Soyad: Duygu Asena Doğum Tarihi: 19 Nisan 1946 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: 30 Temmuz 2006

Duygu Asena kimdir, Yazdığı konular ve tarzı sebebiyle bir çok kesim tarafından feminist yazar yakıştırılması yapılan Duygu Asena, 1946 doğumlu, beyin tümörü nedeniyle yaşamını yitirmiş ünlü Türk gazeteci ve yazar.

Duygu Asena, 19 Nisan 1946’da, Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün yaveri olan ve dönemin CHP milletvekili Ali Şevket Öndersev‘in torunu olarak İstanbul‘da doğdu. Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji‘nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde eğitim gördü. İş hayatına pedagog olarak başlayan Asena, Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuklarevi‘nde çalıştı.

Gazetedeki ilk yazısı 1972 yılında Hürriyet Gazetesinin Kelebek ekinde yayımlandı. Bu tarihten itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak bulundu. TRT-2 televizyon kanalınsa “Ondan Sonra” isimli bir program hazırlayıp sundu. (19921997)

Gazeteciliğinin yanında yazarlığını da sürdüren Asena, ilk kitabı “Kadının Adı Yok“la adını duyurdu. Kitap, 1998‘de müstehcen bulunarak yasaklandı. Uzun süren dava sonucunda tekrar yayımına izin verildi ve ardından aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.

Yazıları ve kitaplarında değindiği temalar nedeniyle çeşitli çevrelerce feminist yazar yakıştırması yapıldı.

Duygu Asena, 30 Temmuz 2006 günü beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu Amerikan Hastanesi‘nde hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Duygu Asena hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu