En Güncel Biyografi Sitesi, 21 Ağustos 2018
Beğen 11

Gustav Klimt kimdir

 • Ad Soyad: Gustav Klimt
 • Nereli: Viyana, Avusturya
 • Burcu:


 • Meslekler:
 • Ölüm Tarihi: 06 Şubat 1918

Gustav Klimt kimdir, Ressam ve grafik sanatçısı olan Klimt, Viyana Sezessionu’nun en önemli temsilcilerinden olmuştur.

Klimt, Bohemyalı kuyumcu bir babanın ve Viyanalı Anna Finsher’in yedi çocuğundan ikincisi olarak 14 Temmuz 1862 yılında Viyana’da dünyaya geldi.

Viyana uygulamalı sanatlar okulunda eğitim gördüğü sıralarda tarihsel konular işleyen ressam Hans Makarat’tan etkilendi.

1883’ten sonra kardeşi Ernst ve ressam Franz Matsch ile birlikte dekoratör olarak çalıştı. Burgtheater’ın ve Sanat Tarihi Müzesi’nin dekorasyonunu tamamladıktan sonra 1892 yılında kardeşinin ölümü üzerine bu işi bıraktı.

1897’de Viyana’da bir grup sanatçı ile Viyana Sezession Grubunu oluşturdu ve bu grubun ilk başkanı seçildi. Bu görevini 1905 yılına kadar sürdürdü.

Birkaç yıl sonra Viyana Üniversitesi için felsefe, tıp ve hukuk adlı tavan resimlerini yaptı. Fakat resimler erotik simgeleri vyük tepki aldı ve geri çevirdi.

1902’de arkadaşı mimar Josef Hoffmann’ın baş yapıtı sayılan Brüksel’deki Stoclet Evi’nin yemek odası için duvar resimleri yaptı.

Bugün üçü de Avusturya Galerisi’nde bulunan Öpüş, Fritza Riedler ve Adele Bloch-Baver gibi son çalışmalarında figürleri silüet biçiminde ele aldı.

Ünlü sanatçı 6 Şubat 1918 yılında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Klimt’in ailesi onun Onur Mezarı’na gömülmesini kabul etmedi ve sanatçı Viyana’da basit bir mezara gömüldü.

Yağlıboyalarının dışında desenleri de ayrı bir önem taşıyan Klimt’in, özellikle Kokoschka ve Egon Schiele üstünde yoğun etkileri oldu.

Önemli Yapıtları: Aşk Müzik I, Bir Kadının Portresi, Memorial Sanat Müzesi, Tıp, Yaşayan Su, Ölüm ve Yaşam, Adem ile Havva, Kadının Üç Çağı, Salome.

Gustav Klimt kimdir

Etiketler

Gustav Klimt kimdir biyografisi toplam 13.832 kez okundu. Bugün ise 1 kez okundu.

Yorumlar

 1. isimsiz dedi ki:

  vay

 2. gustov ht dedi ki:

  fotosu kendi gerçek dimi

 3. Civan dedi ki:

  Güzel anlatıyor

  1. asli dedi ki:

   Amk neres guzel bunun

 4. ışıl dedi ki:

  resimleri falan da güzel

 5. batuhan dedi ki:

  asıl söyledikleri şeyler güzel

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.