Pierre Narcisse Guerin kimdir

Ad Soyad: Pierre Narcisse Guerin Doğum Tarihi: 13 Mayıs 1774 Nereli: Fransa Meslekler: Ölüm Tarihi: 06 Temmuz 1833

Pierre Narcisse Guerin kimdir, Fransız ressamdır.

Pierre Narcisse Guerin, 13 Mayıs 1774 tarihinde Paris, Fransa‘da doğmuştur. Ressam Jean-Baptiste Regnault‘un bir öğrencisi olarak, ondan resim eğitimi aldı. Ressam Eugene Delacroix ve Théodore Géricault‘a öğretmenlik yaptı.

Pierre ında eşi Sulla’nın ölümünden sonra Roma‘ya gitti. Ancak sağlığı nedeniyle Roma’da kalamayarak, 1800 yılında, Napoli‘ye gitti. 1802 yılında Phaedra ve Hippolytus (Louvre) adlı tablosunu yaptı. 1810 yılında tekrar Paris‘e döndükten sonra Andromache ve Pyrrhus (Louvre) adlı tabloyu yaptı. Aynı yıl, Cephalus ve Aurora (Louvre) ile Napolyon Bonapart ve Kahire Asileri’ni (Versailles) de sergiledi.

En iyi eseri olarak kabul edilen 1815 yılında yaptığı ”Troya Kentinin Acısını Dido’ya Anlatan Ene’ adlı tablosudur.

1822 yılında Roma‘daki Fransız Akademisi’nin direktörlüğünü kabul etti. 1828 yılında Paris‘e dönerek daha önce yarım bıraktığı Pyrrhus ve Priam adlı tablosuna çalıştı, sağlığı tamamen bozulunca İtalya‘ya gitti. Roma’ya vardıktan kısa bir süre sonra öldü.

Pierre Narcisse Guerin, 6 Temmuz 1833 tarihinde Roma, İtalya‘da 59 yaşında ölmüştür. La Trinité de Monti kilisesine gömüldü.

İlgili Makaleler

Pierre Narcisse Guerin hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu