Guido Reni kimdir

Ad Soyad: Guido Reni Doğum Tarihi: 04 Kasım 1575 Nereli: İtalya Meslekler: Ölüm Tarihi: 08 Ağustos 1642

Guido Reni kimdir, Tablo ressamları arasında yeni bir çeşit klasisizmi geliştirenlerden biri Guido Reni’dir.

Guido Reni, 4 Kasım 1575 tarihinde İtalya‘da Bolonya’da müzisyen bir ailenin çocuğu Daniele Reni ve Ginevra de ‘Pozzi’nin oğlu olarak doğmuştur. On yaşında Flaman ressam Denis Calvaert‘in yanında çıraklık yapmaya başladı. 1593 yılında Carracciler’in akademisine girdi. Ludovico Carracci‘nin bir öğrencisi olan Guido Reni Bologna klasik tarzını benimseyip geliştiren en ünlü Barok ressamlardan biri olmuştur. 1599 yılında ressamlar loncasına kabul edildi.

1600 – 1601 yıllarında Roma‘ya gitti ve kendi atölyesini açtı. Bu atölyede erken Barok dönem sanatçılarından Giovanni Lanfranco (1582-1647), Francesco Albani (1578-1660) ve Antonio Carracci de çalıştılar. 15 yıl boyunca Roma‘da kaldı ve burada Raffaello Santi‘in tarzına ve klasik heykellerin kopyasına odaklandı. Ayrıca, Caravaggio‘dan etkilendi.

1604 yılında Saint Peter’ın çarmıha gerilmesi tablosunu yaptı. Bu tablo şimdi Vatikan‘dadır.
Guido Reni, Saint Peter’ın çarmıha gerilmesi tablosu (1604)

Guido Reni, 1614 yılında Bologna’ya döndü. 1617-1621 arasında Mantova Dükü Ferdinand Gonzaga için çalıştı. 1622 yılında Napoli‘ye, 1625 yılında da Roma‘ya geziler yaptı.

Guido Reni, San Gennaro kilisesinde çalıştı. Mitolojiyi konu alan birçok tablo yaptı. 1620’de Mantova dükünün ısmarladığı bazı tablolarda, Caravaggio‘nun motiflerini daha açık bir anlayış içinde yeniden ele aldı. San Gregorio kilisesinin iki mihrabını süslemekle görevlendirildi. “Galip Samson” (1610) adlı eserinde ve çıplak kadın resimlerinde, antik heykellerden esinlendiği görülür. 1613-1614’den sonra Bologna’ya dönen Reni, burada, çağının duygusal ve basit dindarlığını yansıtan tablolar yaptı. Bologna’daki San Domenico Bazilikası’ndaki Saint Dominic kilisesinin kubbesini, 1613-1615 yılları arasında süslemekle görevlendirildi.

Daha sonra Napoli‘ye yerleşen Guido Reni, San Gennaro kilisesinde çalıştı. Mitolojiyi konu alan birçok tablo yaptı. 1620 yılında Mantova dükünün ısmarladığı bazı tablolarda, Caravaggio‘nun motiflerini daha açık bir anlayış içinde yeniden ele aldı.

Guido Reni’nin ilk yapıtları, Bakire Meryem’in yaşamından sahneleri işlediği Quirinale Sarayı’ndaki Monte Cavallo Şapeli freskleridir. Bunu Roma‘daki Rospigliosi Sarayı tavanındaki Şafak adlı fresk izlemiştir. Bu dönemde Carracciler‘den ve Raffaello Santi‘den etkilenen Reni’nin Rospigliosi freskleri büyük ölçüde Raffaello Santi‘nin Farnesina Villası’ndaki Galatea’nın Zaferi adlı freskini çağrıştırır. Yapıtlarını Raffaello Santi‘nin klasik yetkinliği üstüne temellendirmiş, bu eğilimi kompozisyonlarına üstün bir ağırbaşlılık kazandırmıştır.

Guido Reni, 18 Ağustos 1642 tarihinde Bolonya, İtalya‘da 67 yaşında ölmüştür.

Guido Reni Baküs ve Ariadne – Tarih: 1619 – 1620, Boyut: 96,5 x 86,3 cm, Yer: Los Angeles County Museum of Art.

İlgili Makaleler

Guido Reni hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu