Francesco Borromini kimdir

Ad Soyad: Francesco Borromini Doğum Tarihi: 25 Eylül 1599 Nereli: İsviçre Meslekler: Ölüm Tarihi: 02 Ağustos 1667

Francesco Borromini kimdir, Francesco Borromini İtalyan asıllı İsviçreli mimar. Çağdaşları Gian Lorenzo Bernini ve Pietro da Cortona ile birlikte barok mimarinin temsilcisi olmuştur.

Francesco Borromini, 25 Eylül 1599 tarihinde İsviçre‘nin İtalyanca konuşulan bölgesinde, Lugano Gölü’nün doğu kıyısındaki Bissone’de bir duvarcının oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Francesoo Castelli’dir. Babası Giovanni Domenico Castelli Brumino, annesi Anastasia Garovo’dur. İş hayatına duvarcı olarak başlayan Francesco Castelli, bu işi öğrenmek ve icra etmek için yirmi yaşlarında iken Roma‘ya yerleşti.

Frances Roma‘da soyadını Borromini olarak değiştirdi. Aziz Petrus Bazilikasında uzaktan akrabası dönemin mimarlarından Carlo Maderno için çalışmaya başladı. Francesco Borromini burada taş oyma bezemelerin, melek heykellerinin yapımı ile uğraştı. Ustası onun yeteneğini görünce ölümünden az önce üstlendiği Barbarini sarayının tasarımında çalıştırdı. 1629 yılında ustası Carlo Maderno ölünce San Pietro‘nun mimarlığına getirildi.

Michelangelo Buonarroti‘nin tarzını ve İlk Çağ kalıntılarını etüt etti ve kendine özgün ve kararlı bir tarz geliştirdi.

1633 yılında kendisine San Carlo ailesi tarafından, Quattro Fontane Kilisesini yapması önerilince orasının yapımına başladı ve 1667 yılında tamamladı. Bu kilise Francesco Borromini’nin mimar olarak yaptığı ilk yapıdır.

1642 yılında Quattro Fontmı bitmeden Roma‘da Cizvitlerin üniversitesi olan Sapienza’da bir kilise yapmak ile görevlendirildi. 1653 yılında ise Navona alanında inşaatı devam eden Sant’Agnese kilisesinin bitirilmesi görevi verildi. Ancak yine burayı bitirmeden görevden alınarak diğer görevlerine gitmiştir.

Francesco Borromini, din dışı mimarlık alanında daha çok eski yapıların değişmesi ve genişletilmesi gibi işlerde çalıştı. Böyle durumlarda da olağan üstü çözümler üretmiştir.

1667 yazında, sinirsel bozukluklar ve depresyon geçiren Francesco Borromini, Falconieri Şapelini tamamladıktan sonra intihar etmiştir.

Francesco Borromini, 2 Ağustos 1667 tarihinde Roma, İtalya‘da ruhsal sağlığının bozulması üzerine 68 yaşında yaşamına kendi eli ile son verdi. San Giovanni dei Fiorentini Kilisesine gömüldü.

Geçmişi göz ardı etmeyen Francesco Borromini, eskimiş üslupların yarattığı biçimleri taklit etmek yerine onları kendi özgün yaratıları içinde eriterek kullanmasını bilmiştir.

Mimarın önemli eserleri :
San Carlo ailesi Quattro Fontane Kilisesi (1634-1641)
Roma; Filippini Şapeli (1637-1640)
Roma; Spada sarayına ek bölümler 1636 ya kadar
Roma; Falconieri sarayına ek bölümler. (1639-1641)
Roma; Sant’Agnese Kilisesi ön yüzü, kubbesi, çan kulesi (1653-1667)
Roma; Sant’ Ivo alla Sapienza Kilisesi (1642-1660)
Roma; Slessandrina kitaplığı. (1661).

İlgili Makaleler

Francesco Borromini hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu