Doğu Perinçek kimdir

Ad Soyad: Doğu Perinçek Doğum Tarihi: 17 Haziran 1942 Nereli: Gaziantep Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Doğu Perinçek kimdir, Doğu Perinçek, siyaset adamı, hukukçu, İşçi Partisi Genel Başkanı.

17 Haziran 1942‘de Gaziantep‘te, o sırada yedeksubaylık görevi yapan Sadık Perinçek ve Lebibe Perinçek‘in oğlu olarak dünyaya gelen Doğu Perincek, Erzincan‘ın Kemaliye ilçesi Apçağa köyünden PTT Müdürü Cemal Perinçek ile Rahime Perinçek‘in ve Malatya‘nın Balaban köyünden öğretmen İbrahim Olcaytu ile Tunceli‘li Firuze Olcaytu‘nun torunudur.

Perinçek, Erzincan ili, Eğin ilçesi, Apçağa köyündendir. Lakabı Hacı Sadıkgil olan aile, 1934 yılında Soyadı Kanunu‘nun çıkmasının ardından, daha sonra Yargıtay Başsavcı Yardımcılığı ve 16 yıl boyunca Erzincan Milletvekilliği ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan babası henüz öğrenciyken, ‘sadık’ sözcüğünün eşanlamlısı olan Perinçek soyadını aldı.

Ankara Sarar İlkokulu, Atatürk Lisesi ve Bahçelievler Deneme Lisesi‘nde ilk ve orta öğrenimini bitirmesinin ardından, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bölümüne giren Perinçek, 1962 ve 1963 senelerinde üniversiteye devam ederken, işcilik yapmak için bulunduğu Almanya‘da Almanca öğrendi.

Haziran 1964‘te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren ve Kamu Hukuku, Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri kürsüsünde asistan olarak görev alan Perinçek, Mart 1968‘de hukuk doktorasını yaptı. Perinçek’in doktora tezinin konusu aynı zamanda ilk kitabı olan, Türkiye’de Siyasi Partilerin İç Düzeni ve Yasaklanması Rejimi‘dir.

1964 yılında dünya görüşü olarak Bilimsel Sosyalizm’i benimseyen ve 1968 Mart’ında, Fikir Kulüpleri Federasyonu (Dev-Genç) Genel Başkanı olan Perinçek, o sene Türkiye tarihinin en kitlesel gençlik eylemlerinde, devrimci gençlik hareketinin liderliğini yaptı.

Dört yıl Siyasi İlimler Derneği Türkiye Bölümü yöneticiliği, dört yıl Türk Hukuk Kurumu yöneticiliği yapan ve Kasım 1968’de arkadaşlarıyla beraber Aydınlık Dergisi‘ni kurup yayınlamaya başlayan Perinçek, 12 Mart döneminde, TCK 141. madde nedeniyle, 20 yıl hapse mahkum edildi ve yaklaşık iki buçuk sene tutuklu kaldı. Temmuz 1974‘te genel afla serbest kalan Perinçek, 28 Ocak 1978‘de, Türkiye İşçi Köylü Partisi Genel Başkanlığı’na geldi. Aynı sene 20 Mart‘ta, günlük Aydınlık Gazetesi‘nin kuruluşuna ve yayınına liderlik eden Perinçek, gazetede başyazarlık yaptı.

12 Eylül 1980 darbesinin ardından tutuklanarak 8 yıl hapse mahkum edilen Perinçek, Mart 1985‘te serbest bırakıldı.

Ocak 1987‘de, haftalık 2000’e Doğru Dergisi‘nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yapmaya başlayan Perinçek, bu dergide başyazarlık yaptı. 10 Nisan 1990‘da, “Sansür Sürgün Kararnamesi“nin çıkarılmasıyla, tutuklanarak konduğu Diyarbakır Cezaevi‘nde üç ay geçiren ve 1991 senesinde, TCK 141. maddesinin kaldırılmasıyla siyasal haklarına kavuşan Perinçek, Temmuz ayında Sosyalist Parti‘nin 2. Büyük Kongresi’nde Genel Başkan seçildi. Daha sonra 10 Temmuz 1992‘de, Sosyalist Parti’nin Anayasa Mahkemesi‘nce kapatılmasının ardından kurulan İşçi Partisi’nin Genel Başkanı oldu.

Perinçek’in, Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, gazeteci ve aynı zamanda, Atatürk’ün Bütün Eserleri Genel Yayın Yönetmeni Şule Perinçek‘le yaptığı evliliğininden, 1970 doğumlu Zeynep, 1976 doğumlu Kiraz adında iki kızı ve 1978 doğumlu Mehmet, 1994 doğumlu Sadık Can adında da iki erkek çocuğu vardır.

İyi derecede Almanca ve orta derecede de İngilizce bilen Perinçek, Avrupa ülkeleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Küba, Suriye, Lübnan ve Irak‘ta bulundu ve incelemeler yaptı.

İlgili Makaleler

Doğu Perinçek hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu