Fethi Şimşek kimdir

Ad Soyad: Fethi Şimşek Doğum Tarihi: ?? ?? 1958 Nereli: Şanlıurfa Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Fethi Şimşek kimdir, İş Adamı, Öğretmen

Fethi Şimşek, 2002 yılında 100 öğrenci ile eğitim hayatına başlayan ve 52 okulu bünyesine katarak bugün 21 bin öğrenciye ulaşan Doğa Koleji ile Doğa Okulları kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Fethi Şimşek, 1958 tarihinde Şanlıurfa‘da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Şanlıurfa’da tamamladı.

Şimdiki adıyla; “Marmara Eğitim Fakültesi” olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Fizik Kimya Biyoloji bölümünde kimya dalını seçti oradan 1979 yılında mezun oldu. Ardından da ikinci okul olarak İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji Bölümü’nde 2 yıl okudu.

“Öğretmenliktense işletmeciliğe daha çok ilgim vardı” diyen Fethi Şimşek, 1979 yılında öğretmen olarak başladığı Kültür Dershanesi’ne kısa sürede ortak oldu. Kültür Dershanesi’nin 1991 yılından beri ortağı olan Şimşek, 1995 yılında Fatih Dersanesi’ni devir aldı ve büyüttü. 1998’de “English Time” dil okullarını kurdu. 2001’de de Doğa Okulları’nı kurarak özel okul sektörüne adım atmış oldu. 10 yılda 29’u İstanbul‘da olmak üzere 52 okula ulaştı. 21 bin öğrenciye eğitim veren Doğa Koleji’nde 3 bin öğretmen görev yapıyor. 2001’de Edutime Özel Öğretim Ltd. Şti. adıyla Fethi Şimşek ve Orhan Özbey tarafından kurulan eğitim kurumu, Aralık 2005’te Doğa Eğitim Kurumları Ltd. Şti. adını alıyor.

Fethi Şimşek, 2010 yılında Doğa Okulları’nın hissesinin yarısını girişim sermayesi fonu Turkven’e sattı. Söz konusu ortaklıktan sonra en az 10 yeni kampüs daha açtı. 2012 yılında Doğuş Üniversitesi’ni ve Doğuş Anaokulu ile kolejlerini satın alarak üniversite alanına da girmiş oldu.

Fethi Şimşek, eğitim ve çeşitli sektörlerdeki başarılı çıkışlarından dolayı, dünyanın tanınmış prestijli iş dünyası dergisi Forbes‘in, Forbes Türkiye 2012 Mayıs ayındaki sayısına kapak konusu oldu.

“Doğa Grup” adı altında yeni bir yapılanmaya giderek, Doğamar, Doğa Yatırım, Doğa Girişim, Doğa Nanobiotech, Doğa Telekom gibi kuruluşları bu grup altında topladı. Doğa Grup Irak’ta Demir-Çelik alanında gerçekleştirdiği yatırımları ile faaliyetlerine devam ediyor. Doğa Yapımcılık Görsel Medya ve Prodüksiyon AŞ adlı bir şirket kurdu.

Bir ara Şanlıurfaspor Kulübü Başkanı da olan Fethi Şimşek, aynı zamanda Doğa Eğitim Vakfı Kurucusu, Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

2012 yılında Yunanistan batı Trakya’da Serez şehrinde 2 milyon Euro yatırımla bir fabrika satın aldı. Bu fabrikada Trakya Helal Et markası altında Salam, sucuk, kavurma gibi birçok işlenmiş üretim yapacak ve Avrupa ülkelerine ihracat yapacak.

Fethi Şimşek evli ve 4 çocuk babasıdır.

İlgili Makaleler

Fethi Şimşek hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu