Erman Ilıcak kimdir

Ad Soyad: Erman Ilıcak Doğum Tarihi: 03 Ekim 1967 Nereli: Malatya Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Erman Ilıcak kimdir, Rönesans Holding Başkanıdır. Forbes’in En Zengin 100 Türk 2013 sıralamasında 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10’uncu sırada yer aldı. 2014 yılında yeni Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı Erman Ilıcak‘ın sahibi olduğu Rönesans İnşaat yaptı.

Erman Ilıcak, 3 Ekim 1967 tarihinde Malatya, Darende’de Hacıdevriş Mahallesi’nde doğmuştur. Babası Avukat Bekir Ilıcak’dır. 1969 yılında Ankara‘ya taşındılar. İlkokul, Ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji‘nde 1985 yılında bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Okul hayatında hep basketbol oynadı.

İngilizce ve Rusça bilen ve iş hayatına 24 yaşında atılan Erman Ilıcak, ENKA şirketinin Rusya operasyonlarında 1991 yılında mühendis olarak işe başladı. ENKA bünyesinde önce Rusya, sonra da Libya‘da çalıştı.

Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi‘nin düzenlediği MBA programından 2002 yılında diploma aldı. Daha sonra da Paris‘ de bulunan International School of Management’ın düzenlediği işletme doktorası programını 2011 yılında bitirdi.

Erman Ilıcak, Halen başkanlığını yapmakta olduğu Rönesans Holding‘i 1993 yılında Rusya‘da “ENKA” çalışıyorken ayrılıp, St. Petersburg’da kurdu. 1993’te çalışanlarından biri kendisi, birisi muhasebeci, birisi tercüman olmak üzere St. Petersburg’da evleri boyamak için kurduğu, 5 kişinin çalıştığı şirketi bugün Rusya’nın en büyük ikinci yabancı müteahhitlik şirketi haline geldi. İşe; çok az sermaye ile kurduğu ofisten aldığı küçük tadilat işleri ile başladı. 2013 yılına gelindiğinde toplamda ise 30 bin çalışana ulaşarak Forbes‘in En Zengin 100 Türk 2013 sıralamasında 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10’uncu sırada yer aldı.

Rönesans Holding; Rusya, Türkiye, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Almanya, Belarus, Kazakistan, Türkmenistan, Avusturya, Azerbaycan, Irak, Libya, Gabon, Nijerya, Suudi Arabistan ve Katar‘da işler yapmaktadır. Rönesans İnşaat, başta alışveriş merkezi, ofis binaları, endüstriyel tesisler, üniversiteler ve havaalanları olmak üzere birçok projenin anahtar teslim müteahhitliğini yapıyor. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok projeye imza atmış durumda. Dünyanın sayılı müteahhitlik firmalarından biri olan Rönesan Holding, enerji, AVM ve kruvaziyer limanı işletmeciliğinde de iddialı.

Ayrıca Ekovitrin 2014 yılında “Yılın İşadamı” olarak seçilen Erman Ilıcak, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü’nin başkanıdır.

TÜSİAD‘a da üye olan Erman Ilıcak, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Erman Ilıcak, 2015 yılında Europalia Uluslararası Sanat Festivali’ne konuk ülke olarak katılacak Türkiye’nin Genel Komiseri seçilmiştir.

2014 yılında yeni Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı Erman Ilıcak‘ın sahibi olduğu Rönesans İnşaat yaptı.

İlgili Makaleler

Erman Ilıcak hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu