Fehmi Koru kimdir

Ad Soyad: Fehmi Koru Doğum Tarihi: 25 Temmuz 1950 Nereli: İzmir Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Fehmi Koru kimdir, Fehmi Koru, 25 Temmuz 1950 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Aslen Eski Yugoslavya’dan savaş sonucunda en son ayrılan Kosova’nın ikinci büyük kenti olan Prizren’li olan bir ana-babanın çocuğu olarak İzmir’de dünyaya gelmiştir. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Ganimet Hanımdır. ‘Vecdi’ ve ‘Ali Naci’ adında iki kardeşi vardır.

İlkokulu Kemal Reis İlkokulu’nda okuduktan sonra ardından İzmir İmam Hatip Lisesini bitirdi.1973 Yılında İzmir Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. İstanbul’a gitti, Fatih Gençlik Vakfı’nın kuruluşunda çalıştı. Sonra sanayi alanıyla iştigal eden özel bir şirkette çalışma hayatını sürdürür.

1975’te Tuzla Piyade Okulu’nda askerliğini kısa dönem olarak yaptı. 1977-78 yıllarında dil öğrenmek için İngiltere’ye gitti. Daha sonra, gazetecilik okumak üzere bir kez daha İngiltere’ye gitti. İngiltere’den dönünce, bu sefer Arapça öğrenmek için 7-8 ay kalmak üzere Suriye’ye gitti.

1982 yılında ABD Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır. Yüksek lisans derecesini Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi (Center for Middle Eastern Studies)’nden almıştır. Ayrıca MIT kısaltamasıyla bilinen Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’nde araştırma görevlisi olarak bulunmuştur. Sonrasında 1982’de Türkiye’ye döndüğünde 9 Eylül Üniversitesi’ne Arapça okutmanı olarak girecekken, 12 Eylül sürecinin bir yansıması olarak, hakkında hazırlanan rapor yüzünden bu atama gerçekleşmez. Bu dönemde Arabia ve Crescent adlı dergilerde yazmaya başlar.

Köşe yazarlığı hayatına editörlüğünü de yaptığı Milli Gazete’de başlamıştır. “Milli Gazete’nin ardından bakan Ekrem Pakdemirli’nin onu, başında bulunduğu Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığına basın müşaviri yapması ile gazete ve yazı işinden bir müddet uzak kalır. Buradan, Devlet Planlama Teşkilatı’nın İslam Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Bölümü’ne (İSEB) geçer. Bu vazifesinden 1986 Ağustos’unda ayrılır. Kasım 1986 tarihinde “Zaman” Gazetesi’nde göreve başladı, 13 yıl Ankara temsilciliği ve köşe yazarlığı yaptı. 1998’in Eylül ayında bu gazeteden ayrıldıktan sonra Turkish Daily News isimli gazetede de çalışmıştır.

Yeni Şafak Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yaptı. Tekrar Zaman gazetesine geçti. Taha Kıvanç takma adıyla kulis yazıları yazdı. 29 Temmuz 2011 tarihinden sonra da Star gazetesinde yazmaya başladı. Kanal 7′de “Haber saati” programında yorum yaptı.

Arapça ve İngilizce bilgisi çok üst düzeydedir. Fehmi Koru, prensipleri gereği Parlamento Muhabirleri ve Harvard Mezunları Derneği haricinde hiç bir yere üye değildir.

Fehmi Koru, 1980 yılında kimya doktoru olan Nebahat Karagülle ile evlendi. Mehmet Yasin, Zeynep Alemşah, Fatma Şirin, Ahmet Taha, Ömer Faruk adlarında 5 çocuğu vardır.

Fehmi Koru, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Kitapları :
Yeni Dünya Düzeni (Beyan)
Taha Kıvanç’ın Not Defteri (Timaş)
Tabana Kuvvet (Timaş)
11 Eylül, O Kader Sabahı (Timaş)
One Column Ahead (Türkçesi Bir Sütun İleri) (Timaş)

İlgili Makaleler

Fehmi Koru hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu