Faruk Bayhan kimdir

Ad Soyad: Faruk Bayhan Doğum Tarihi: ?? ?? 1945 Nereli: Sivas Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Faruk Bayhan kimdir, O, ekranlarda görünen bir şöhret olmasa da televizyon dünyasının görünmeyen starıdır.

Ömer Faruk Bayhan, 1945 yılında Sivas‘ta doğmuştur. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1970’te TRT‘de Dış Kaynaklar Film şefi olarak mesleğe başladı. TRT’de Film İşleri Bölümü müdürlüğü, Dış Kaynaklar Şube müdürlüğü görevlerinde bulunan Bayhan 1989 yılında Ulusal Radyo ve Televizyon’da (URT) program koordinatörlüğü yaptı. Daha sonra 1972 yılında AKS Haber Ajansı’na geçerek yazı işleri servisini yönetti.

1991yılında Show TV‘nin kuruluşunda görev aldı ve Show TV’de program direktör yardımcısı olan Faruk Bayhan, 1994’te aynı kanalın genel yayın yönetmenliğine geldi.

1996’dan sonra Kanal D’ye geçerek, Kanal D genel yayın yönetmenliği yaptı. Kanal D’den ayrılıp Star televizyonuna geçti. 2001-2003 yılları arasında Star TV’nin genel müdürü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı.

TÜSİAD yönetim kurulunda görev yaptı.

Star’dan ayrıldıktan sonra Zafer Mutlu, Reha Muhtar, Türker İnanoğlu ve Vahit Alpata‘yla birlikte kanal kurmak için yeni oluşan Vizyon TV projesinde yer aldı. Vizyon TV yayına başlayamadan kapandı.

NTV’de de çalıştı. Eski Kanal E, yeni CNBC-e’deki komedi dizileri ve filmler onun sayesinde çokça seyredilir oldu. Show TV’deyken “Sıcağı Sıcağı’na”, “Yangın Var” gibi programlar yaptı.

Faruk Bayhan, Star’da Genel Müdürlük yaptıktan sonra 2004 yılında Med Yapım’a geçmişti. Bir yılı aşkın bir zamandır Med Yapım’da “Projeler Koordinatörü” olarak görev yapan Bayhan, bu süre içinde Sahra ve Ağa Kızı gibi çok izlenen dizilere imza attı. 2005 yılının ekim ayında Med Yapım’dan ayrıldı.

2007 yılında Kanal 1’de genel müdürlük görevinde bulundu.

2012 yılının Ağustos ayında Faruk Bayhan, Yiğit Şardan ve Fatih Aksoy “MF Yapım” ismiyle şirket kurarak ortak oldular.
TÜRVAK Sinema-Televizyon Özel Eğitim Merkezi’nin Yapım, Yönetim Bölümü’nde uzman eğitmen olarak sektöre nitelikli elemanlar yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

Faruk Bayhan 3 kere evlilik yapmıştır.

İngilizce bilen Faruk Bayhan,2000 yılından beri Ayşe Hanım ile evli ve 3 anneden birer tane olmak üzere 3 çocuğu vardır. Oğlu bir İnternet şirketi genel müdürü, Asena (d.1972) adlı kızı (annesi Semra) Amerika’da sinema yönetmeni eğitimi aldı. En küçüğü de daha ne olacağı belli değil.

İlgili Makaleler

Faruk Bayhan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu