En Güncel Biyografi Sitesi, 23 Kasım 2017
Beğen 0

Yusuf Ziya Özcan kimdir

  • Ad Soyad: Yusuf Ziya Özcan
  • Doğum Tarihi: 14 Mart 1951
  • Nereli: Polatlı, Ankara
  • Burcu:


  • Meslekler:
  • Ölüm Tarihi: --

Yusuf Ziya Özcan kimdir, TÜBİTAK’da başkan danışmanlığı ve de Y.Ö.K’de başkanlık görevlerini sürdürmekte olan Türk sosyolog, bilim adamı.

Yusuf Ziya Özcan, 15 Mart 1951 tarihinde, Polatlı, Ankara’da dünyaya geldi. Üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi’ni seçen Özcan, 1973 yılında bu üniversiteden mezun oldu. Eğitimini devam ettirmek için Amerika’yı tercih ederek, Chicago Üniversitesi’nden 1978 yılında yükseklisans, 1981 yılında ise doktora diplomasını almaya hak kazandı.

19731975 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde asistan olarak görev yapan Özcan, 1981 yılında, eğitmen asistan olarak girdiği ODTU’de kadro aldı ve 2003 yılında, aynı üniversitede profesör ünvanı kazandı. 19921994 yılları arasında, Malezya İslam Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışan Özcan, bu üniversitede Geleneksel Müslüman Toplumlarda Hayat Kalitesi ve de İslam, Ekonomik Gelişmede Bir Engel midir? Karşıt Görüşlerin Kanıtları, Bazı Metodolojik Düşünceler adını taşıyan iki araştırmaya imza attı.

TÜBİTAK’da başkan danışmanlığı görevini yürüten ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde profesör ünvanı ile sosyolog olarak görev yapan Özcan, 9 Aralık 2007 tarihinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, görev süresi sona eren Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in yerine, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

Tübitak ve Y.Ö.K.’deki görevlerinin dışında U.S.A.K. (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu)’nda danışma kurulu başkanı olarak görev yapan Özcan, aynı zamanda U.H.P. (Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi)’nin yazı kurulu üyesidir.

Yusuf Ziya Özcan kimdir

Etiketler

Yusuf Ziya Özcan kimdir biyografisi toplam 1.723 kez okundu. Bugün ise 0 kez okundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz