Fahir Atakoğlu kimdir

Ad Soyad: Fahir Atakoğlu Doğum Tarihi: - Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

A.B.D., Japonya ve Avrulpa’nın da içinde bulunduğu toplam 17 ülkede yayınlanmış olan 14 albümü ile iki milyonun üzerinde bir satış başarısı göstermiş olan Türk besteci ve piyanist.

Fahir Atakoğlu, İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı, piyano üzerine eğitim aldı. İlk müzik hocası olan Muzaffer Uz tarafından tanıştırıldığı Türk Beşleri grubunun üyesi olan ünlü besteci Cemal Reşit Rey’den, 19771979 yılları arasında ders alan Atakoğlu, İstanbul Devlet Konservatuarı’nda eğitim gördü.

İstanbul Devlet Konservatuarı’ndan mezun olmasının ardından müzik eğitimi için Londra’ya giden Atakoğlu, Croydon College’de okudu. 19801983 yılları arasında Londra’da ikamet eden müzisyen, 1983 yılında ülkesine geri döndü.

Müziğinde ritmik, melodik ve armonik öğelerin başarılı bir sentezini kullanan sanatçı, Türk müzik kültürü ile dünyanın farklı yörelerindeki ezgileri başarılı bir şekilde harmanlaması ile dikkat çekti. İlk albümü olan Fahir Atakoğlu 1’i 1994 yılında piyasaya çıkartan Atakoğlu, çıkarttığı toplam 14 albümle 17 ülkede 14 milyon albüm satışı gerçekleştirerek uluslararası bir başarı kazandı.

1996‘dan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlayan sanatçı, 2000 yılındaki Milano Film Festivali’nde, Büyükada’da Sürgün adlı belgesele yaptığı müziklerle birincilik ödülü kazandı. Telos-Dios-Telos adlı single çalışması, sadece Yunanistan’da 480.000 kopya sattı ve de Mega Channel tarafından En İyi Şarkı ödülünü kazandı.

Jazziz dergisi, Fahir Atakoğlu’nu gerçek anlamda küresel jazz müziği yaptığı için överken, Atlantic Records‘un kurucusu Ahmet Ertegün ise başarılı sanatçı için “bugün Avrupa’nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biridir. Müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir” diye övgüyle bahsetti.

İlgili Makaleler

Fahir Atakoğlu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu