Ertuğrul Işınbark kimdir

Ad Soyad: Ertuğrul Işınbark Doğum Tarihi: 24 Temmuz 1940 Nereli: İstanbul Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ertuğrul Işınbark kimdir, Asıl adı Ertuğrul Işınbark olan Sihirbaz Mandrake, 24 Temmuz 1940 tarihinde İstanbul Fatih´te doğmuştur. Memur olan babasının adı Şevket, annesinin adı Emine’dir.

İlk ve orta öğremini tamamladıktan sonra küçük yaşlarda tanıştığı illüzyon sanatını meslek olarak benimseyerek ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen eğitiminin geri kalan kısmına noktayı koymuş oldu.

İlkokuldayken seyrettiği bir sihirbazdan etkilenerek bu mesleğe gönül vermiş. Büyük uğraşlardan sonra bulduğu “Fenni Eğlenceler” isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenmiş, bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerine başlamış. Derken “vantrolog”luğu da becerileri arasına katmış. Kendi becerisiyle yaptığı ağzı oynayan bir kuklayı da “Cinali” adıyla gösterilerine katarak şovlarına ayrı bir renk kattı.

1962 yılında organizatörü ismin “Sihirbaz Mandrake” olacak dedi ve o tarihten sonra da adı hep öyle kaldı. 1965 yılında Türkiye sihirbazlar şampiyonu seçildi. 1979 yılında bilgi ve becerisini paylaşmak ve de pek çok gencin yeteneklerini sergilemek sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye´nin ilk ve tek illüzyon okulunu açtı.

1959 yılında yaptığı gösteriler sırasında tanıştığı “Süheyla” hanım ile 1960 yılında evlendi. Işın adında bir kızı var.

Türkiyenin en meşhur sihirbazı Zati Sungur 6 Temmuz 1984 tarihinde vefat edince bir taht kavgası başlamıştı. Sihirbaz Mandrake “ben varisim” derken Sermet Erkin “asıl ben varisim” dese de sonra tüm illüzyonistlerin muvaffakatiyle Türkiye sihirbazlar kralı ünvanını aldı.

1985 yılında “Ertuğrul Işınbark-Mandrake Öğretiyor” adında bir kitap yazdı.

1985 yılına gelindiğinde halen faaliyetini sürdürmekte olan illüzyonistler derneğini kurdu.

İlgili Makaleler

Ertuğrul Işınbark hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu