Memo Tembelçizer kimdir

Ad Soyad: Memo Tembelçizer Doğum Tarihi: ?? ?? 1972 Nereli: İstanbul Meslekler: , , Ölüm Tarihi: --

Memo Tembelçizer kimdir, Limon, Gırgır, Pişmiş Kelle, L-Manyak, Lombak gibi Türkiye’nin önde gelen pek çok mizah dergisinde çalışmış olan yazar, karikatürist ve grafiker. Türk mizahının önemli isimlerinden olan Memo Tembelçizer, kurucuları arasında yer aldığı Uykusuz adlı mizah dergisinde çalışmaktadır.

Mehmet Çilingir, 1972 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. Ortaöğretimini Gaziantep Anadolu Lisesi’nde yaptıktan sonra, üniversite eğitimi için Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni tercih etti.

Üniversitenin grafik bölümüne devam ederken bir yandan da karikatür çalışmalarına devam eden Çilingir, ilk karikatürünü 1989 yılında, Memo Tembelçizer takma adı altında Limon dergisinde yayınladı.Güzel Sanatlar Fakültesi’nde grafik ve heykel bölümlerinde okuyan Tembelçizer, bu bölümlerin her ikisinden de devamsızlık nedeniyle atıldı.

1990 yılında, Pişmiş Kelle dergisinde çalışmay H.B.R., L-Manyak, Lombak gibi pek çok farklı dergide eserlerini yayınlamaya devam etti. 1994 yılında, Sabah Gazetesi bünyesinde grafik ve vinyet alanlarında çalışan Tembelçizer, Ateş, Globus, Milliyet ve Dünya gibi pek çok farklı yayın organında benzer görevlerde yer almayı sürdürdü.

Penguen mizah dergisinde beraber çalıştığı arkadaşlarının bir kısmı ile beraber dergiden ayrılarak, 2007 yılınan ağustos ayında Uykusuz mizah dergisini kurdu. Halen, Yılmaz Aslantürk, Yiğit Özgür, Umut Sarıkaya gibi tanınmış mizah ustaları ile beraber Uykusuz’da yazmaya ve çizmeye devam ediyor.

Yarattığı önemli karikatür ve çizgiroman serileri; L-Manyak Şehitleri, Aşık Memo, Eşşek Cenneti, Utanmadan İdda Ediyorum

Çalıştığı Mizah Dergileri; 2007…Uykusuz, 2006- Fermuar, 2005- Kemik, 2001- Penguen, 2000- Lombak, 1997- L-Manyak, 1995- HBR Maymun, 1991- Girgir, 1990- Pismis Kelle

Yayınladığı Eserler; L-Manyak Şehitleri, Lombak Şehitleri, Zort, Biraz da Yiğrenelim.

İlgili Makaleler

Memo Tembelçizer hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu