Erkan Mumcu kimdir

Ad Soyad: Erkan Mumcu Doğum Tarihi: ?? ?? 1963 Nereli: Yalvaç, Isparta Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Erkan Mumcu kimdir, Turizm ve Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapmış olan siyasetçi.

Erkan Mumcu, 1963 yılında Isparta’nın Yalvaç ilçesinde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Isparta ve İstanbul’da çeşitli okullarda tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Mumcu, tekstil sektöründe de bir süre faaliyet gösterdi.

Erkan Mumcu, 1995 yılında Anavatan Partisi’nde politikaya atıldı ve 20 dönem Isparta Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Parlamentoda Araştırma Komisyonu Başkanlığı, Adalet ve Anayasa komisyonlarının yanı sıra çeşitli araştırma ve soruşturma komisyonlarında da üye olarak görev aldı.. 1995-1996 yıllarında Anavatan Partisi Genel Başkan Danışmanı olan Mumcu, 1997-1998 yılları arasında Anavatan Partisi Genel Sekreteri olarak partisinin karar organında yer aldı. Mumcu, yine 1998 yılı sonundan 1999 yılı haziran ayına kadar partisinde Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Haziran 1999’da kurulan Türkiye Cumhuriyeti 57. Hükümeti kabinesinde Turizm Bakanı olarak yer aldı. Anavatan Partisi 7. Olağan Büyük Kongresi’nden sonra Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkanı olarak görev alan Erkan Mumcu, 20 Mayıs 2002’de yapılan ANAP’ın kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda hükümet ve Parti Genelbaşkanı Mesut Yılmaz’a yönelttiği sert eleştirilerden dolayı, Mesut Yılmaz tarafından görevinden alındı…

Daha sonra AK Parti’ye geçti ve 3 Kasım 2002 seçimlerinde bu partiden milletvekili oldu. 3 Kasım seçimlerinin ardından tek başına iktidar olan AK Parti’den Milli Eğitim Bakanı görevine getirildi.Daha sonra Kültür ve Turizm bakanlığına getirilen Erkan Mumcu şubat 2005’de görevinden ve AK partiden istifa etti.

İlgili Makaleler

Erkan Mumcu hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu