Ayşen Gürcan kimdir

Ad Soyad: Ayşen Gürcan Doğum Tarihi: 1963 Nereli: Burdur Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Ayşen Gürcan kimdir, 63. Hükümetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

Ayşen Gürcan, 1963 yılında Burdur‘da doğmuştur. Manav olan babası Isparta’dan Burdur’a göç etmiştir. 2 ağabeyi ve 1 kız kardeşi vardır. 1980‘de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazandı ama babası göndermedi. Ertesi yıl Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesine girdi. Aynı fakültede yüksek lisans yaptı. Sonra doktorada branş değiştirip eğitim bilimlerine geçti.

Doktora yaptığı dönemde 1993 yılında Eskişehir’de evlendi. 2000 yılında boşandı. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Baş döneminde 2006’dan 2011’e kadar Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü yaptı.

Ayşen Gürcan, Türkiye’yi seçime götürecek 63. Hükümetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde öğretim üyeliği yapan Prof. Ayşen Gürcan oldu. Gürcan, cumhuriyet tarihinde başörtülü olarak kabineye giren ilk bakan oldu. Gürcan 26 kişinin içinde bulunduğu bakanlık atamalarındaki tek kadın isim oldu.

Ayşen Gürcan, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde görev yapıyor. Gürcan, 2013 yılında katıldığı Tesettür Mühendisliği panelinde, “Tesettürün bir misyonu var. İnsana bir karar verirken, o kararın neye ve kime hizmet ettiğini sorgulatan bir dine mensubuz” ifadelerini kullanmıştı.

Ayşen Gürcan Kişilik Renkleri, Bilgisayar Kaygısı ve Bilgisayar Destekli İşbirliğine Dayalı Öğrenme kitaplarının yazarı olmasının yanında Aile ile ilgili konferanslarda yaptığı konuşmalarla da tanınmaktadır. Daha önce de Doçent Doktorluğu sırasında Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Müdürlüğü Genel Müdürü görevinde bulunmuştu.

Ayşen Gürcan, aynı zamanda Bilal Erdoğan ve Esra Erdoğan‘ın yönetim kurulunda bulunduğu TÜRGEV‘in genel kurul üyeliğini yapıyor.

1993 yılında evlendi 2000 yılında boşandı. Eşi ile boşanmış olan Ayşen Gürcan’nın Furkan (d.1994), Sena (d.1995), Serra (d.1996) adlarında 3 çocuğu vardır.

Ayşen Gürcan, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde akedemisyen olarak görev yapmakta iken 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun açıkladığı 63. Hükümet bakanları listesinde milletvekili olmadığı halde dışarıdan bağımsızlar kontejanında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak gösterildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine onaylandı.

Kitapları :
2013 – Kişilik Renkleri
2008 – İngilizce öğretmenliğinde öğretim teknolojikleri ve materyal tasarımı, Öğretim Teknolojisinde Temel Kavramlar
2002 – Bilgisayar Kaygısı
1999 – Bilgisayar Destekli İşbirliğine Dayalı Öğrenme

Uluslararası Konferans ve Sempozyumlar :
2015 – Türk Eğitim Sisteminin Kritik Analitik Düşünce Açısından İncelenmesi
2014 – “Cultural Factors between EU and Turkey Relations and Women Image as a Purposive Political Instrument”, INTERNATIONAL CONGRES 4 WOMEN AND FAMILY
2011 – Türkiye’de Ailenin Yapısı, Sorunları ve Güzel Örnekler, Uluslararası Aile Konferansı
2010 – Türk Aile Modeli: 2006 Araştırma Sonuçları Analizi, Uluslar arası Aile Konferansı: Din, Gelenek ve Modernite Bağlamında Bir Değer Olarak Aile
2008 – Türkiye’de Çocuk Koruma Sistemi ve Koruyucu Aile Uygulamaları Üzerine Bir Değerlendirme, Koruyucu Aile Evlat Edinme Hizmetleri ve Ruh Sağlığı Sempozyumu

Ulusal Konferans ve Sempozyumlar :
2015 – Kadın/Erkek/Çocuk Üçgenin Aile Eğitimi, Toplumun İnşasında Kadının Rolü sempozyumu
2015 – Medyanın Ailenin Din Öğretimi Üzerine Etkileri, Medya ve Din Sempozyumu
2014 – Boşanmış Aile ve Tek Ebeveynli Çocuklar, Çocuk ve Biz Sempozyumu

İlgili Makaleler

Ayşen Gürcan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu