Veli Kanık kimdir

Ad Soyad: Veli Kanık Doğum Tarihi: ?? ?? 1885 Nereli: İstanbul Meslekler: , Ölüm Tarihi: ?? ?? 1953

Veli Kanık kimdir, Musiki Muallim Mektebi’nin kurucularından ve ilk yöneticilerinden birisi olan Türk klarnet virtüözü. Ülkemizin yetiştirdiği en önemli müzik adamlarının birisi olmasının yanı sıra ünlü şair ve yazarlar Orhan Veli Kanık ve Adnan Veli Kanık’ın babasıdır.

Veli Kanık, 1885 yılında, İstanbul’da dünaya geldi. Asker kökenli müzisyenlerimizden olan olan Kanık, İzmir Sanayi Bandosu ve İstanbul’da bulunan Musik-i Hümayun’da sanatını icra etmesinin ardından 1924 yılında Musika-i Hümayun bandosu ile beraber Ankara’ya taşındı.

1932 yılında Riyaseticumhur Musiki Heyeti Şefliği görevine atanan Kanık, dönemin önemli müzik insanlarından birisi ve Musiki Müesseseleri Müdürü olan Osman Zeki Güngör ve Alman besteci Paul Hindemith ile beraber ülkemizin müzik kurumlarını baştan yapılandıran önemli bir rapora imza attı.

Modern müzik okullarının temeli sayılabilecek olan Musiki Muallim Mektebi’nin kurucuları arasında yer alan Kanık, ayrıca bu okulun ilk yöneticilerinden birisi de oldu. Asker kökenli bir müzik adamı olan ve yarbay rütbesini taşıyan Kanık, sivil ve asker kökenli onlarcan önemli müzik adamının yetişmesine katkıda bulundu; bunların en önemlisi klarnet virtüözü ve orkestra şefi Albay İhsan Servet Künçer’di.

Radyo Genel Müdürlüğü pozisyonunu kabul etmeyerek kendisini geri planda tutan Veli Kanık, 1945 yılına kadar öğretim görevlisi kimliğini sürdürdükten sonra emekli olmuş, emekliliğini terkiben bir süre Ankara Radyosu’nun müdürlüğünü yapmıştı. 1949 yılında Ankara Radyosu’ndan ayrılan Kanık, İstanbul Radyosu’nda ses uzmanı olarak görev aldı.

Veli Kanık, ülkemizin müzik alanında büyük emeği geçen onlarca ismin öğretmeni ve de Orhan ile Adnan Veli Kanık gibi önemli iki şair ve yazarımızın babası olarak Türk kültür tarihinde çok önemli bir yere sahipti. Bu büyük sanatçı, 1953 tarihinde, İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

İlgili Makaleler

Veli Kanık hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu