Ellen Page kimdir

Ad Soyad: Ellen Page Doğum Tarihi: 21 Şubat 1987 Nereli: Halifax, Kanada Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Ellen Page kimdir, Juno filmindeki rolüyle hem Altın Küre, hem de Oskar’a aday gösterilmiş olan Kanada’lı sinema ve dizi oyuncusu. X-Man: The Last Stand, Smart People, Pit Pony gibi ünlü filmlerde rol almış olan Page, son olarak Christopher Nolan tarafından yazılmış ve yönetilmiş olan bilimkurgu filmi Inception’da Leonardo DiCaprio ile beraber rol almıştır.

Ellen Page, 21 Şubat 1987 tarihinde, Halifax, Kanada’da dünyaya geldi. Annesi Martha Philpotts bir öğretmen, babası Dennis Page ise bir grafik tasarımcıydı. Halifax Grammar Okulu ve Queen Elizabeth Lisesi’nde eğitim gören Page, 2005 yılında Shambhala Okulu’ndan mezun oldu. Liseden mezun olmasının ardından iki yıl boyunca Vaughan Road Akademisi’nde Etkileşim Programı eğitimi alan Page, burada kendisi gibi Kanada’lı bir aktör olan Mark Rendall ile beraber okudu.

Oyunculuğa 4 yaşındayken b bu ilk döneminde pek çok okul piyesinde sahne aldı. Kamera karşısına ilk defa geçmesi ise, 1997 tarihli CBC kanalı tarafından yayınlanan T.V. filmi Pit Pony ile oldu. Filmin başarısı genç oyuncuya şöhretin kapılarını aralarken, ayrıca iki farklı ödül töreninde en iyi genç oyuncu dalında aday gösterildi; fakat ikisini de kazanamadı.

Pit Pony’nin ardından Kanada’da yayınlanan pek çok film ve dizide ufak roller alan Page, ilk olarak 2003 yılında vizyona giren ve Alison Murray tarafından yönetilen bağımsız film Mouth to Mouth ile Avrulpa sinemalarında kendisine yer edindi.

Page’in kariyerindeki ikinci önemli film ise, 2005 tarihli Hard Candy oldu. Psikolojik gerilim tarzındaki bu filmde canlandırdığı Hayley Stark karakteri ile pek çok ödüle aday olarak gösterilen genç oyuncu, Austin Film Critics Association tarafından verilen En İyi Oyuncu ödülünü kazandı.

2006 yılında X-Men: The Last Stand’de Pryde karakterini canlandıran Page, 2007 yılına ise 4 filme giriş yaptı; An American Crime, The Tracey Fragments, The Stone Angel ve Juno. Jason Reitman’ın yönettiği Juno filmindeki başarılı oyunculuğu sayesinde aralarında BAFTA, Akademi Ödülleri ve Altın Küre’nin de bulunduğu 20’den fazla ödül töreninde en iyi oyuncu dalında aday gösterilen Page, Austin, Chicago, Detroit ve Houston Film Critics’in de aralarında bulunduğu 13 organizasyonda En İyi Aktrist ödülünü kazandı.

2008 yılında Smart People, 2009 yılında ise Whip It adlı sinema filmlerinde rol alan genç oyuncu, son olarak Inception adlı başarılı bilimkurgu filminde Leonardo DiCaprio ile kamera karşısına geçti.

Halifax, Nova Scotia’da bulunan evinde iki köpeği ile beraber yaşayan Page, kendisini bir pro-choice feminist olarak tanımlamakta ve de ekolojik dengenin korunması için çeşitli organizasyonlarda yer alamakta.

Ellen Page, 2010 yılında ünlü erkek dergisi FHM’de yayınlanan Dünyanın En Seksi Kadınları listesinde 70. aldı.

İlgili Makaleler

Ellen Page hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu