Tony Leung Chiu Wai kimdir

Ad Soyad: Tony Leung Chiu Wai Doğum Tarihi: 27 Haziran 1962 Nereli: Hong Kong, Çin Meslekler: , Ölüm Tarihi: --

Tony Leung Chiu Wai kimdir, Hong Kong sinemasının jönü, Wong Kar-wai filmlerinin vaz geçilmez oyuncusu.

Tony Leung Chiu Wai, 27 Haziran 1962‘de Hong Kong’da doğdu. Babası kumara fazlaca düşkündü ve bu yüzden annesiyle arasında sık sık para yüzünden kavgalar çıkıyordu. En sonunda Tony 7 yaşındayken, babası evi terk edince onu ve kız kardeşini annesi tek başına büyüttü. Maddi zorluklar yüzünden 15 yaşında okulu bırakan Tony, ailenin sorumluluğunu üstlendi. Bir çok işte çalıştı. 1982 yılında TVB kanalının eğitim kurslarını tamamladıktan sonra bir çocuk programını sunmaya başladı. Daha sonra da bir çok TV serisinde rol aldı. Lu ding li (1983) ve Jue dai shuang jiao (1889) gibi TV şovlarına komedyen olarak ünü yayılmaya başladı. Kendini sadece televizyonla sınırlamayan aktör, bir çok önemli sinema filminde de rol aldı ve Wong Kar-wai gibi Asya sinemasının en büyük yönetmenleriyle çalıştı.

Wong Kar-wai filmlerinin vaz geçilmez aktörü olarak ilk ”kez Days of Being Wild”da (1991) göründü. Onu, kör bir samurayı canlandırdığı ”Ashes of Time” (1994) izledi. Bu filmdeki başarısıyla bir çok ödül aldı. Ama yeteneğinin büyüklüğünü yine Kar-wai imzası taşıyan ”Chungking Express” (1994)le kanıtladı. Baş rollerini Faye Wong ile paylaştığı filmde, iki kadının aşkı arasında kalmış bir polis memurunu canlandırdı. Bu başyapıt değerindeki filmde gösterdiği inanılmaz başarı ona Hong Kong Film Festivali‘nde en iyi aktör ödülünü kazandırdı.

Üç yıl sonra yine bir Wong Kar-wai filmiyle beyaz perdeye çıkan Tony, iki eşcinselin acı dolu aşk hikayesinin anlatıldığı ”Happy Together”(1997)la yine aynı ödülün sahibi oldu.

”In The Mood For Love”daki performansıyla da başarısını Cannes‘a taşıyarak en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı ve In The Mood For Love’ın devam filmi niteliğindeki ”2046” ile yine Asya sinemasının kraliçesi Maggie Cheung ve usta yönetmeni Wong Kar-wai ile çalıştı.

Asya’nın Clark Gable‘ı olarak görülen Leung, Hong Kong sinemasının diğer usta yönetmenleriyle de çalıştı. John Woo klasikleri olan ” Hard Boiled” ve ”Bullet In The Head”de rol aldı.

Yetenekli oyuncu ”Hero”da Yimou Zhang ile çalıştı.

Andy Lau ve Maggie Cheung ile 7 sinema filminde birlikte yer aldı.

Çin sinemasının yakışıklı aktörü, Hero’nun kırık kılıcı ayrıca Çin‘de ünlü bir pop şarkıcısıdır.

İlgili Makaleler

Tony Leung Chiu Wai hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu