Ekrem Pakdemirli kimdir

Ad Soyad: Ekrem Pakdemirli Doğum Tarihi: 13 Nisan 1939 Nereli: İzmir Meslekler: , , Ölüm Tarihi: 31 Aralık 2015

Ekrem Pakdemirli kimdir, Türk siyasi hayatının önemli isimleri arasında yer almıştır.

Ekrem Pakdemirli, 13 Nisan 1939 tarihinde İzmir‘de doğmuştur. ODTÜ Makine Mühendisliği’ni bitirdi. Aynı okulda Master derecesi aldı. Londra Imperial College Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

DPT Müsteşar Yardımcılığı, 9 Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Başbakanlık Baş Danışmanlığı, Büyükelçilik, XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem Manisa Milletvekili ile Ulaştırma, Maliye ve Gümrük, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. ve Ülker markasının sahibi Yıldız Holding Yönetim kurulu üyeliği yaptı. Aynı zamanda Zorlu Holding’te yönetimde idi.

Ulaştırma, Maliye, Gümrük ve Devlet Bakanlığı görevlerinde de bulunan Ekrem Pakdemirli Nuran Hanım ile evli ve 5 çocuk babasıydı.

Turgut Özal döneminin önde gelen isimlerinden eski bakan Ekrem Pakdemirli, anılarını “Özal’ın Mirası” adıyla kitaplaştırmıştı. Pakdemirli, Turgay Yavuz‘un kaleme aldığı ve Ufuk Yayınları’ndan çıkan kitapta Pakdemirli, tartışma yaratacak birçok konuyu da gündeme taşımıştı.

Star Gazetesinde yazılar yazdı.

Ekrem Pakdemirli, 21 Ekim 2015 tarihinde Manisa‘nın Akhisar ilçesindeki bahçesinde kendi icadı/üretimi olan zeytin toplama aparatının tanıtımı için zeytin üreticileriyle bir arayla geldiğinde, başına traktörün yük kaldırmak için kullanılan parçasının çarpması sonucu ağır yaralandı. Ardından Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesine kaldırıldı.

Ekrem Pakdemirli, 31 Aralık 2015 tarihinde Manisa‘da tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
2013 – Özal’ın Mirası

İlgili Makaleler

Ekrem Pakdemirli hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu