Müslüm Doğan kimdir

Ad Soyad: Müslüm Doğan Doğum Tarihi: 15 Ekim 1959 Nereli: Sivas Meslekler: Ölüm Tarihi: --

Müslüm Doğan kimdir, 27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Kalkınma Bakanı olarak görevlendirildi. 22 Eylül 2015 tarihinde görevinden istifa etti.

Müslüm Doğan, 15 Ekim 1959 yılında Sivas‘ın Divriği ilçesinde doğmuştur. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden harita mühendisi olarak mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Şehir Plancılığı Bölümünde yüksek lisans yaptı.
Müslüm Doğan, uzun yıllar Sosyal Gdürlüğü ve daire başkan vekilliği yaptıktan sonra 2012 yılında emekli oldu. TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası GYK üyeliği, Divriği Derneği Başkanlığı ve Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı yaptı. Alevilik konusunda ve mesleki nitelikte çok sayıda yayınlanmış makaleleri bulunan Müslüm Doğan, Alevilik üzerine yaptığı çalışmalarla da tanınıyordu.

HDP‘nin kuruluşunda yer alan ve ilk dönem Merkez Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde (HDP) Halkların Demokratik Partisinden 25. Dönem İzmir milletvekili seçildi.

Müslüm Doğan, evlidir ve bir çocuğu vardır.

Müslüm Doğan, 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun açıkladığı 63. Hükümet bakanları listesinde HDP‘den Kalkınma Bakanı olarak gösterildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine onaylandı.

Müslüm Doğan, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince TBMM seçimlerini yenileme kararı gereğince 24 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa’nın 114. maddesine göre Ahmet Davutoğlu‘na Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurmak zorunda olduğu geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde oldu.

Müslüm Doğan, 22 Eylül 2015 tarihinde diğer HDP’li Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca ile birlikte görevinden istifa etti.

İlgili Makaleler

Müslüm Doğan hakkında ziyaretçi yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu